Naga MarketsPiątek na GPW w Warszawie pokazał relatywną siłę naszego parkietu. Zachowanie się głównych indeksów przy ulicy Książęcej mocno odbiegało od tego co działo się w Europie Zachodniej. Np. niemiecki DAX stracił 2,26%. Z niskiego pułapu dzień zaczynały też giełdy w Stanach Zjednoczonych. Kontrakty terminowe na WIG20 straciły w tych warunkach tylko 1 punkt.

Piątek przyniósł dobre dane z rodzimej gospodarki. Finalny odczyt PKB za pierwszy kwartał wskazuje wzrost o 3,6% r/r. Jest to wynik powyżej oczekiwań. Po tej informacji pojawił się komunikat Ministerstwa Gospodarki, z którego dowiadujemy się, że w drugiej połowie roku wzrost PKB powinien zbliżyć się do 4%. W reakcji na te dane umocniła się złotówka. Po godzinie 17 za euro płacono powyżej 4,11.

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG20 ostatecznie stracił symboliczne 0,14% i był najsłabszym z głównych indeksów GPW. Wśród jego komponentów pozytywnie wyróżniało się PGE, które miało bardzo udaną końcówkę sesji. Wzrost w tym przypadku osiągnął 1,93%. Bardzo dobrze spisał się też ALIOR, który zdrożał o 1,6%.

ALIOR - wykres dzienny
ALIOR – wykres dzienny

Dość słabą sesję miał PKN ORLEN, który jest dziś liderem spadków. Spółka z siedzibą w Płocku straciła 2,82%. Drugą z rzędu dość słabą sesję miał PGNIG, który oddał dziś 2,01% swojej wartości.

Mimo nieudanego fixingu MWIG40 utrzymał się na plusie. Ostateczny wzrost wskaźnika obrazującego zachowanie się spółek o średniej kapitalizacji osiągnął 0,14%. Najmocniejszym jego komponentem był ZEPAK, który zyskał 3,39%. Dobrze radziło sobie też CCC rosnące o 2,62%.

JSW - wykres dzienny
JSW – wykres dzienny

Po przeciwnej stronie znalazły się akcje JSW, które mocno traciło drugi dzień z rzędu. Spółka została przeceniona o 4,31%. Na taką, a nie inną wycenę mają niewątpliwie duży wpływ spadające ceny węgla na światowych rynkach. Przyśpieszeniu uległa korekta z jaką mamy do czynienia w przypadku BUDIMEXU. Ten przedstawiciel branży budowlanej stracił 3,81%.

SWIG80 zyskał 0,23% i był najmocniejszym z głównych indeksów na GPW. Wśród jego komponentów pozytywnie wyróżniała się KOGENERACJA rosnąca o 6,16%. Dobrą sesję ma za sobą też MENNICA, która zdrożała o 4,69%.

MENNICA - wykres tygodniowy
MENNICA – wykres tygodniowy

Kolejną sesję tracił za to KOPEX. Dziś przecena osiągnęła 7,95%. Oczywiście oznacza to nowe minima trendu spadkowego. Negatywnym wyróżnieniem jest też ASBIS spadający o 4,31%.

Podczas dzisiejszej sesji:
• Rosło 166 spółek
• Traciło 164 spółek
• Pozostało bez zmian 85 spółek

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy kryptowalut | zloty kurs | indeks dax | notowanie dax | notowanie jsw | bitcoin wykres roczny |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here