Naga MarketsCzwartkowa sesja na GPW to przede wszystkim echa zmian dotyczących możliwości przewalutowania kredytów frankowych. Koszty przewalutowania kredytów miałyby w 90% zostać pokryte przez banki. W efekcie takich zmian WIG-Banki stracił dziś 5,92%.

Spadki w sektorze finansowym przełożyły się oczywiście na przecenę całej GPW. Indeks warszawskich blue chips stracił 2,76%. W przypadku kontraktów terminowych oznacza to spadek o 60 punktów. Warto przy tym zauważyć, że ruchom towarzyszyły spore obroty, które w przypadku WIG20 przekroczyły miliard złotych. Kolor czerwony widoczny był również na rynkach europejskich. DAX spadł o 0,44%, a BUX o 1,58%.

Przecenie na GPW towarzyszyły spadki krajowej waluty. Kurs EURPLN wzrósł o 0,5% przekraczając poziom 4,19. Taniały również obligacje skarbu państwa. Rentowność polskich 10-cio latek wzrosła do 3,1%.

Dzisiejszy dzień nie dostarczył danych makro dotyczącej polskiej gospodarki.

Wśród komponentów WIG20 tylko trzy spółki dzień zakończyły wzrostem kursu. Bardzo pozytywnie wyróżniał się PKN ORLEN. Walor jest od dłuższego czasu ujemnie skorelowany z ceną ropy naftowej, która w dalszym ciągu traci na wartości. PKN natomiast po wzroście o 3,75% znalazł się na nowych maksimach hossy. O 0,5% zdrożały również walory ASSECOPOL, który walczy na poziomie wsparcia. Ostatnią rosnącą dziś spółką był EUROCASH.

ASSECOPOL - wykres dzienny
ASSECOPOL – wykres dzienny

Po przeciwnej stronie były oczywiście przedstawiciele sektora bankowego. Najmocniej przeceniony został MBANK. Spadek kursu wyniósł 7,79%. Oznacza to nowe minima trendu spadkowego. Mocno tracił również PKOBP. Spółka spadła o 7,32%. Najmocniejszym przedstawicielem sektora bankowego był ALIOR, który stracił zaledwie 0,48%. Na kurs mogła mieć wpływ informacja, że PZU otrzymało zgodę na przejęcie banku.

Na wartości mocno stracił również indeks zrzeszający spółki o średniej kapitalizacji na GPW. MWIG40 spadł 2,29%. Wśród jego komponentów najmocniejszą spółką były akcje samej GPW. Spółka zyskała 1,22%. Drożał też ukraiński KERNEL, który po wzroście o 0,9% znalazł się na nowych maksimach trendu wzrostowego.

KERNEL - wykres dzienny
KERNEL – wykres dzienny

Taniały oczywiście przede wszystkim banki. Najmocniejszej przecenie uległ znajdujący się w wyraźnym trendzie spadkowym GETIN NOBLE BANK. Spadki osiągnęły aż 18,92%. Podczas sesji było jeszcze gorzej, a minimum zostało wyznaczone w okolicach godziny 11. Niewiele lepiej spisał się tracący 13,5% MILLENIUM.

Najmocniejszym indeksem był dziś SWIG80. W gronie spółek o małej kapitalizacji na GPW najlepiej spisał się HERKULES drożejący o 4,69%. Walor po wczorajszym impulsie dziś kontynuował wzrosty, wchodząc na nowe maksima hossy. Dobry dzień mają za sobą akcjonariusze ZPUE. Spółka mająca swoją siedzibę w Włoszczowie zdrożała o 4,38%. Obraz psują nieco niskie obroty i spora losowość handlu.

HERKULES - wykres dzienny
HERKULES – wykres dzienny

Na nowe minima trendu spadkowego wszedł BOŚ BANK, który został przeceniony dziś o 9,06%. Wyraźnie na wartości stracił też ASBIS, który po dzisiejszej przecenie o 8,75% również zaliczył nowe minima bessy.

Podczas dzisiejszej sesji:

  • Rosło 113 spółek
  • Traciło 230 spółek
  • Pozostało bez zmian 75 spółek

banner_z_kartamitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here