Naga MarketsGameStop: kto stracił, a kto zarobił na szaleństwie WallStreet, komentuje Quercus TFIAmerykańska giełda od kilku tygodni żyje bezprecedensową sytuacją, dotyczącą nagłego wzrostu wartości akcji spółki Gamestop. To teksański producent i dystrybutor gier wideo, którego akcje wyskoczyły do góry dzięki zorganizowanej akcji indywidualnych inwestorów.

  • Mali gracze, którzy skrzyknęli się w Internecie chwilowo wygrywali z dużymi funduszami inwestycyjnymi
  • Spekulacyjny atak na GameStop chociaż przechodzi powoli do historii, z pewnością na długo zapadnie w pamięć inwestorom

GameStop poruszył Wall Street na początku 2021 roku

Prasa lubi opisywać to wydarzenie w czarno-białej kolorystyce – pojedynczy inwestorzy występujący przeciwko wielkim hedgefundom, które chciały zarobić na bankructwie Gamestopa. Jednak wyniki tej gry nie rozkładają się według tego podziału. Wielu wielkich graczy rzeczywiście straciło miliony w wyniku akcji forumowiczów Reddita – ale są też instytucje, które na całym zamieszaniu sporo zarobiły.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Mieliśmy do czynienia z gigantycznym odbiciem wśród giełdowych pariasów, nie tylko w przypadku Gamestopa. Widzieliśmy to w Niemczech – gdzie zyskiwała Varta czy Evotec, w Polsce – gdzie rósł CD Projekt. To nie była więc tylko zagrywka inwestorów indywidualnych – ale instytucji, które mają dużo szerszy zasięg i wiedzą, gdzie takie pozycje są wrażliwe – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Miliński, zarządzający funduszami Quercus TFI.

Dynamiczne wzrosty spółki GameStop, o której jeszcze kilka tygodni mało kto słyszał, zakończyły się tak szybko jak się zaczęły, a notowania powracają do stabilnych poziomów z końcówki stycznia

Wśród instytucji są więc zarówno wygrani, jak i przegrani. Niektóre hedgefundy straciły w miesiąc około 50% swoich funduszy i na trwale utraciły zaufanie klientów. Ale są też wygrani. Jeden duży gracz instytucjonalny zyskał kilkaset milionów dolarów tylko dzięki zagraniu na akcjach Gamestopu. Mamy wielu inwestorów indywidualnych, którzy się bardzo wzbogacili – ale też takich, którzy po tym całym zamieszaniu będą musieli sobie poradzić z akcjami, co do których nie mają żadnego planu – dodaje Miliński.

W takich sytuacjach często pada pytanie o przewidywalność rynku. Co do zasady charakteryzuje się on według przedstawiciela Quercus TFI niepewnością.

Możemy używać jakichś modeli, żeby próbować ten rynek prognozować: analizy fundamentalnej, ilościowej, analizy sentymentu. Każda z tych metod może dać zarobić pieniądze, ale nie możemy jedną metodą wytłumaczyć wszystkich zjawisk na rynku. Dlatego jeżeli nie mamy pewności, że nasz model jest w danej  sytuacji stuprocentowo skuteczny, warto czasem postać z boku i poczekać na rozwój wydarzeń – zaleca Miliński.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje pgnige | prognoza usd | kursy kryptowalut wykres | kurs bitcoin wykres | bitcoin |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here