Naga MarketsGameStop: kontrowersyjne limity zakupu usunięte przez Robinhood, gdy kurs spadł o 84%Akcje GameStop w ostatnich dniach były na ustach wszystkich inwestorów, po tym jak kurs akcji zaliczył niesamowity rajd dodatkowo napędzany wyciskaniem shortów dużych funduszy. Kontrowersyjnym działaniem było zablokowanie możliwości kupna akcji GameStop przez szereg amerykańskich platform brokerskich w zeszły czwartek. Blokada ta zmieniona została później w limit kupna. Ten tydzień przyniósł jak do tej pory przecenę akcji GameStop o 84%, a Robinhood w pełni zniósł ograniczenia.

  • Szaleńczą manię spekulacyjną na akcjach GameStop skomentował dr Przemysław Kwiecień z XTB (link)
  • Na wzrostach kursu akcji 700 mln dol. zyskał fundusz z Wall Street
  • Od początku tego tygodnia o 47% spadł także kurs akcji AMC

Robinhood wznowił pełny handel na GameStop oraz AMC

Robinhood, popularna w USA aplikacja do handlu akcjami przez internet, zniosła limity ograniczające możliwość kupna akcji GameStop oraz AMC, czyli spółek, które były w samym centrum zainteresowania drobnych inwestorów zrzeszonych wokół portalu Reddit.

Te artykuły również Cię zainteresują
Działanie ze strony Robinhooda nadeszło zaledwie dzień po tym, gdy administratorzy aplikacji zwiększyli limity zakupowe dla wspomnianych dwóch walorów. Wolumen transakcji na obu z nich znacząco spadł i zapewne to stoi za decyzją zarządzających popularną platformą tradingową.

GameStop: kontrowersyjne limity zakupu usunięte przez Robinhood, gdy kurs spadł o 84%
Notowania GameStop. Źródło: tradingview.com

Decyzja ta jest kontrowersyjna z uwagi na to, że notowania GameStop w tym tygodniu spadły o ponad 84%. W przypadku AMC jest to także całkiem spore 47%. Spekulacyjna mania przeniosła się na inne aktywa znacząco tracąc na sile. Między innymi, w poniedziałek w górę wystrzelił kurs srebra, by potem powrócić do wcześniej notowanych poziomów. Teraz, spekulanci pompują kursy akcji małych spółek biotechnologicznych.

Just2TradeUzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade.
Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

O poprzedzającym spadki nieprawdopodobnym rajdzie kursu GameStop pisaliśmy przed tygodniem. Inwestorzy indywidualni zrzeszeni na subforum portalu Reddit o nazwie r/wallstreetbets, dostrzegli możliwość wykorzystania olbrzymiej liczby pozycji krótkich względem kursu GameStop. Nagła zwyżka wywołana falą zakupów zmusiła shortujące fundusze do pokrycia pozycji, co jeszcze bardziej napędziło wzrosty. Załamanie kursu było jednak tylko kwestią czasu.

Zobacz również: Cena złota po silnej przecenie walczy o przebicie poziomu 1800 dol. za uncję

Wprowadzenie tymczasowych ograniczeń zakupu akcji GameStop wywołało bunt dużej części drobnych inwestorów, którzy porzucili platformę Robinhood zarzucając jej wspieranie dużych funduszy kosztem swoich klientów. W rezultacie, firma zmuszona była do zgromadzenia dodatkowego 1 mld dol. w gotówce w celu obrony kapitału przed potencjalnym kryzysem zaufania.

Jednak, jak się okazało, popularność aplikacji nie spadła, a w zeszły piątek, czyli dzień po kontrowersyjnej blokadzie, została pobrana ponad 600 tys. razy, jak wynika z danych SimilarWeb. To ponad 4 razy więcej niż poprzedni najlepszy dzień w historii platformy, który miał miejsce w najgorętszym okresie na światowych rynkach w ostatnich latach, czyli marcu 2020 roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: usd kurs | prognozy kursu dolara | analizy giełdowe | nasdaq akcje | kurs bitcoina wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here