Naga MarketsPandemia i rozpoczynające się ożywienie gospodarcze uderzyło w fundamenty leżące u podstaw wyceny aktywów na całym świecie. Mimo, że na przestrzeni ostatniego roku światowa gospodarka pogrążona była w kryzysie, to wyceny wielu akcji na światowych rynkach finansowych rosły w tempie charakterystycznym raczej dla etapu rozkwitu. Na przestrzeni ostatnich miesięcy wydarzyło się jednak coś jeszcze. Część aktywów zdobyła tzw. “wartość rozrywkową”, która przyczyniła się skokowego wzrostu notowań m.in. spółki GameStop oraz kryptowaluty DogeCoin.

S&P 500 potrzebował 67 lat. Doge wystarczyło 5 miesięcy

Na uwagę zasługuje fakt, iż już po tym, jak mania na akcje spółki GameStop ucichła, notowania tejże spółki po raz kolejny wzrosły o ponad 800 proc. Wszystko to wydarzyło się w ciągu zaledwie 14 sesji między 19 lutego a 10 marca br. Dla porównaniu, osiągnięcie podobnego zwrotu z inwestycji na notowaniach S&P 500 wymagałoby trzymania indeksu w portfelu przez ponad ćwierć wieku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeszcze większe wzrosty odnotowała kryptowaluta DogeCoin, której kurs wzrastał od początku roku o niemal 16 tysięcy procent. Podobną stopą zwrotu mogą pochwalić się osoby, które zainwestowały w indeks S&P 500 na początku 1954 roku. Okazuje się więc, że aby zarobić na amerykańskiej giełdzie tyle, ile można było zarobić w ciągu niespełna 5 miesięcy na rynku kryptowalut, należałoby czekać aż 67 lat.

GameStop i Dogecoin zmieniają sposób funkcjonowania rynku

W rezultacie stare, tradycyjne rynki finansowe wydają się nudne w porównaniu z show, jakie prezentują nowe aktywa.

“Bitcoin to Rock & Roll tego pokolenia” – tak brzmi tytuł raportu stratega Marko Papica z Clocktower Group LP. Dostrzega on bowiem pewne podobieństwa między obecną sytuacją a czasami wyżu demograficznego, czyli podobieństwa między antyestablishmentowym głoszeniem wiary przez prawdziwych wyznawców kryptowalut a gorliwymi zwolennikami zasady “nie ufaj nikomu po trzydziestce” z ery klasycznego rocka.

Adrenalina płynąca z głośnej gitary została zastąpiona jednak przez dreszczyk emocji związany z ponadnormatywnymi zyskami lub stratami inwestycyjnymi. Dogecoin może być w jego ocenie z kolei muzyką disco tego pokolenia. Chodzi tu o fakt, iż jest on tu jedynie na chwilę (“na imprezę”) i nie interesuje go cały bagaż bycia rewolucjonistą.

Wszystko to składa się na dziwny obraz tego, jak wygląda nowa granica podejmowania ryzyka finansowego, niezależnie od tego, czy jest to wzrost satyrycznej kryptowaluty przed programem komediowym, gwałtowny wzrost cen akcji firmy, która odeszła w zapomnienie, czy też rozpikselowane obrazy kolekcjonerskie (NFT) sprzedawane przez domy aukcyjne, które zazwyczaj zajmują się dziełami mistrzów takich jak Monet.

Na pierwszy rzut oka trend ten wydaje się dość nieszkodliwy, jak każda inna moda z przeszłości, na którą konsumenci wydawali krocie, by później z żalem spojrzeć wstecz.

invest

Strategia “Kup i trzymaj” odejdzie do lamusa? 

Jednak zyski (i straty) stały się tak duże, że można zadać sobie pytanie, czy wśród inwestorów nie zachodzi poważna zmiana: koniec z nudnym, starym etosem “kup i trzymaj” na tradycyjnych rynkach, a nadejście ekscytujących, “łatwych” i szybkich do zdobycia pieniędzy.

W dniu, w którym Elon Musk przygotowywał się do występu w Saturday Night Live (SNL), kapitalizacja rynkowa Dogecoina osiągnęła szczytowy poziom ponad 94 miliardów dolarów. To więcej niż wartość około czterech piątych spółek z indeksu S&P 500. Wartość rynkowa Bitcoina wynosiła z kolei w szczytowym momencie prawie 1,2 biliona dolarów, co uczyniłoby go piątą co do wielkości amerykańską akcją, gdyby był spółką.

Im większe stają się tego typu aktywa spekulacyjne, tym większy jest ich wpływ na tradycyjne rynki. Wpływ Dogecoina był tak duży, że wielu obwinia go o to, że spowodował spadek cen akcji Coinbase Global Inc, jednej z największych giełd kryptowalut, ponieważ nie oferuje ona obrotu tak wysoce spekulacyjnymi aktywami.

A może to tylko chwilowa moda

Choć metafora “rock & roll tego pokolenia” może być prawdziwa, prawdą jest również to, że apetyt na szybkie zyski nie zna tak na prawdę granic pokoleniowych. Przyjęcie Dogecoina przez takich ludzi jak Musk, Mark Cuban i Snoop Dogg pokazuje, że ten dziwny rozdział w historii rynku nie jest wyłącznie opowieścią o kaprysach młodzieży. Chodzi przede wszystkim o to, co się dzieje, gdy ogromne ilości dolarów, powstałe w wyniku rządowych bodźców, zwiększonych zasiłków dla bezrobotnych i rekordowo niskich stóp procentowych, napotykają na wciąż ograniczone możliwości wydawania na tradycyjne źródła rozrywki. Rok po rozpoczęciu lockdownu stopa oszczędności osobistych w Stanach Zjednoczonych była bowiem około trzykrotnie wyższa niż przed pandemią.

W miarę jak gospodarka będzie się ponownie otwierać, a oszczędności zaczną się kurczyć, korzyści płynące z inwestowania w nowe, rozrywkowe aktywa mogą jedna zostać przyćmione przez ryzyko, a nuda starych, tradycyjnych strategii inwestycyjnych może znów zyskać na popularności.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cena wykres | dax 30 prognoza | bitcoin wykresy | nasdaq notowania | mercator kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWall Street: S&P 500 spada trzeci dzień z rzędu. Inwestorzy patrzą w stronę Fed-u
Następny artykułCD Projekt pozytywnie się wyróżnił w indeksie WIG20
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here