Naga Markets

Galvo podsumowuje miniony rok i kreśli kolejne celePoprosiliśmy Prezesa Zarządu Galvo S.A. – Pana Ryszarda Szczepaniaka o krótkie podsumowanie minionych dwunastu miesięcy oraz o przybliżenie celów na 2022 rok. Artykuł jest również dostępny na stronie RelacjeRynku.pl.

Galvo podsumowuje 2021 rok

Jacek Grobel: Jakie istotne założenia biznesowe, z punktu widzenia Galvo i akcjonariuszy spółki, udało się Państwu zrealizować w roku ubiegłym?Ryszard Szczepaniak: Przede wszystkim podążaliśmy za rynkiem w sposób odpowiedzialny. Musieliśmy zareagować na drastyczny wzrost wszelkiego rodzaju kosztów, w tym materiałów i surowców. W tym celu analizowaliśmy na bieżąco ceny i podnosiliśmy marże, jednak co istotne w taki sposób, który nie powodowałby utraty klientów.

Ponadto, w miarę możliwości, dokonaliśmy znaczących modyfikacji na każdym etapie funkcjonowania firmy. W szczególności postawiliśmy na uzyskanie wymiernych oszczędności wody, centralne chłodzenie oraz montaż urządzeń, które spowodowały zmniejszenie poboru energii związanej z ogrzewaniem jednej z naszych hal.

Co równie istotne zmodernizowaliśmy oczyszczalnię ścieków, która poza zwykłymi konserwatorskimi pracami, zapewni nam stabilizację na kolejne 15-20 lat. Warto podkreślić, że wydajność technologiczna wspomnianej oczyszczalni jest przy tym duża, co daje nam przestrzeń zarówno na dalszy rozwój posiadanych już technologii, jak również dokonywanie ewentualnych zmian.

Reasumując myślę, że to właśnie poczynione inwestycje i modernizacje oraz przeprowadzone optymalizacje kosztów eksploatacyjnych, poparte naszą dość stabilną sytuacją, są naszymi największymi osiągnięciami w minionym roku.

J.G.: Jak ocenia Pan aktualne otoczenie rynkowe Galvo i perspektywy samej spółki?

R.S.: Otoczenie rynkowe należy uznać za trudne, na co składa się wiele czynników. Oczywiście o inflacji nawet nie muszę wspominać, bo ona dotyka wielu, w tym także oczywiście nas. Warto jednak zauważyć, że mamy obecnie do czynienia ze zjawiskiem, jakiego do tej pory na taką skalę tak naprawdę nie znaliśmy. Mieliśmy oczywiście przypadki wzrostu cen danego surowca czy kilku wybranych surowców, jednakże nigdy nie mierzyliśmy się z sytuacją, gdy na przestrzeni trzech kwartałów koszty materiałów i energii wzrosły o 89% – dzisiaj już wiemy, że bariera 100% także została przekroczona.

Mamy surowce, jak cyna, które zdrożały o ponad 100%. Sama dynamika wzrostu wynagrodzeń wynosi aktualnie około 20%, z kolei chemii czyli naszej bazowej technologii kształtuje się na poziomie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Jednocześnie cena prądu tylko po nowym roku wzrosła o 89%.

Co istotne wielu naszych klientów już dostosowuje się do zmieniającego się otoczenia rynkowego. Dobrze przy tym rozumieją, że również ich dostawca musi podnosić ceny świadczonych usług, ponieważ po swojej stronie musi utrzymać zakład, kupić surowce, opłacić pracę ludzi i normalnie funkcjonować. Pod koniec ubiegłego roku odbyliśmy z naszymi klientami serię telekonferencji – analizowaliśmy sytuację, pytaliśmy o dalsze perspektywy, szukaliśmy wzajemnie korzystnych rozwiązań.

Podczas przeprowadzonych rozmów wspólnie ustalaliśmy także zmianę cen i muszę przyznać, że zyskaliśmy zrozumienie i akceptację drugiej strony w zdecydowanej większości przypadków. Oczywiście sporadyczne zdarzają się także odbiorcy, którzy oczekują bezwzględnego utrzymania cen z roku 2020 lub z początku 2021, zupełnie nie licząc się z faktem skokowego wzrostu cen surowców na światowych rynkach.

Przy tym są to całkiem duże firmy, które próbują w tak nieetyczny sposób wymusić utrzymanie swojej dotychczasowej marży, całkowicie przedkładając interes własny nad sytuację swoich dostawców.

Ten rok zapowiada się zatem na wyjątkowo wymagający. Osobiście spodziewam się dalszej presji płacowej, gdyż widać wyraźnie że ludzie bardzo odczuwają wzrost cen – zwłaszcza żywności. Oczywiście możemy przy tym także oczekiwać kolejnych podwyżek cen energii. Niemniej liczę, że nasi klienci i w ogóle szeroko rozumiany świat będzie się powoli dostosowywał do zachodzących zmian, które są następstwem COVID-19.

Niestety wciąż nie widać żadnych pozytywnych sygnałów ze strony rządzących, a raczej dalsze kłody rzucane pod nogi zwłaszcza przedsiębiorcom, choć nie tylko. Pracownicy także odczuwają negatywne skutki „Polskiego Ładu”. Możemy więc powiedzieć, że żyjemy obecnie w środowisku wielkiej niepewności – choćby podatkowej lub prawnej. Mam jednak nadzieję, że gdzieś w połowie obecnego roku sytuacja ulegnie unormowaniu, natomiast z gospodarczego punktu widzenia wydaje mi się, że pomimo wszystko widać już oznaki stabilizacji.

J.G.: Jakie cele stoją przed Galvo w nadchodzących miesiącach?

R.S.: Na pewno musimy bacznie obserwować rynek i starać się go dobrze zrozumieć, aby na podstawie własnych analiz móc właściwie dostosowywać stronę popytową, podażową czy kosztową do zmieniających się realiów rynkowych.

Przyglądamy się także dostępnym na rynku możliwościom pod kątem optymalnej współpracy, silniejszych synergii, lepszej obsługi wspólnych klientów.

Nie przewidujemy w tym roku żadnych wyjątkowo wysokich lub szczególnych inwestycji, ale mamy jednak kilka takich, które dodatkowo powinny, choćby w minimalnym stopniu, obniżyć zużycie energii. Mam tu na myśli dalsze modernizacje dotyczące wentylacji, wymiany powietrza lub utrzymania urządzeń w jak najlepszej kondycji.

Dostosowaliśmy już technologię optymalnie do naszych potrzeb, na co wpływ miał także fakt, że od pewnego czasu współpracuje z nami nowy dyrektor produkcji. Wprowadza on już dynamiczne zmiany pod względem nowej polityki w zakresie stosowanej technologii, polityki wynagrodzeń czy wreszcie na polu relacji personalnych.

Fundamentalnie jesteśmy więc bardzo ustabilizowani i spokojni o dalsze funkcjonowanie. Liczę na dalszą poprawę wyników, jak również brak negatywnych zmian rynkowych po stronie naszych klientów. Zakładam także dalszy rozwój spółki i popytu na nasze usługi.

J.G.: Uprzejmie dziękuję za krótką rozmowę i życzę dalszych sukcesów w rozwoju Galvo!

O Galvo S.A.

Galvo S.A. jest przedsiębiorstwem o charakterze usługowym. Prowadzi działalność z zakresu galwanizowania, czyli chemicznej i elektrochemicznej obróbki powierzchni metalowych.

Oferuje procesy chromowania, cynkowania kwaśnego i alkalicznego, cynowania, niklowania chemicznego, fosforowania, miedziowania i inne specjalistyczne pokrycia. Wykonane powłoki spełniają funkcje ochronne oraz nadają pożądane własności techniczne np.: twardość, odporność na ścieranie, przewodność elektryczną i inne.

Galvo S.A. jest spółka publiczną, której akcje notowane są na rynku alternatywnym NewConnect, prowadzonym przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara online | akcje orlenu | kurs euro w czasie rzeczywistym | biomed lub akcje | pge akcje | wartość złotego | xtb kurs akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here