Naga MarketsGalaxy Digital chce utworzyć własny Bitcoin ETF. Mike Novogratz dołącza do wyścigu
Mike Novogratz

Galaxy Digital złożył w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) formularz S-1, w którym rozważa utworzenie funduszu ETF (exchange-traded fund) na bitcoina (BTC). Zgłoszenie to jest używane przez firmy, które planują wejść na giełdę, aby zarejestrować swoje papiery wartościowe.

  • Do tej pory bitcoinowy ETF nie powstał w USA. Instrument zaakceptowano jak na razie w Kanadzie
  • Zdaniem wielu ekspertów jego utworzenie będzie kolejnym kamieniem milowym w historii rozwoju BTC i kryptowalut
  • Część analityków jest jednak zdania, że SEC może zdecydować się na akceptację funduszu dopiero za 2 lata

Bitcoin ETF w USA: Kolejna firma ubiega się o jego utworzenie

ETF-y są instrumentami finansowymi, które śledzą ruchy cenowe instrumenty bazowego, w tym przypadku BTC. Dostępne są na tradycyjnych giełdach i oferują inwestorom regulowaną i (względnie) bezpieczną ekspozycję na kryptowalutę. I chociaż takie produkty sygnalizowałyby odgórną akceptację kryptowalut i pomogłyby zalegalizować przestrzeń cyfrowych aktywów, jak dotąd nie zostały one zaakceptowane lub legalnie wdrożone w USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Świat kryptowalut jest potencjalnie wysoce ryzykowny dla inwestorów detalicznych: Niepewność regulacyjna plus kłopoty z bezpiecznym przechowywaniem mogą być odstraszające dla niektórych, zwłaszcza mniej obeznanych z technologią.

Fundusze Bitcoin ETF pomagają w takich przypadkach. Ich zalety obejmują uproszczenie inwestowania w BTC poprzez wyeliminowanie przeszkód depozytowych, oferując dywersyfikację i kwalifikując się do bardziej sprawiedliwego traktowania podatkowego.

Jednak nadzieja na wdrożenie Bitcoin ETF w USA jak na razie jest nikła. Na przestrzeni lat wiele firm próbowało bez skutku zarejesteować tego typu instrument: VanEck, SolidX, Grayscale, ProShares, Direxion, GraniteShares, Bitwise, Wilshire Phoenix i Realty Shares ETF Trusts złożyły wnioski, które zostały odrzucone albo wciąż nierozpatrzone przez SEC.

Czy teraz, gdy Galaxy Digital dołączył do tej licznej grupy, można spodziewać się rychłej zmiany zdania przez SEC?

Todd Rosenbluth, szef działu ETF i Mutual Fund Research w CFRA Research, uważa, że nie. Według Rosenblutha, decyzja może zapaść dopiero za 2 lata.

– Mamy kilka firm, które weszły i myślimy, że prawdopodobnie zobaczymy jedną w nadchodzącym roku lub dwóch, ale nie mamy sztywnych ram czasowych prognozujących, kiedy ETF wreszcie powstaniewyjaśniał Rosenbluth.

Pierwszy na świecie Bitcoin ETF, The Purpose Bitcoin ETF (BTCC), został zatwierdzony przez kanadyjskich regulatorów w lutym tego roku.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Novogratz mówi, że kryptowaluty stają się zbyt duże, aby je zignorować

Często mówi się, że regulatorzy są skonfliktowani, jeśli chodzi o wspieranie kryptowalut. I ta hipoteza nie wydaje się daleko od prawdy w oparciu o przeszłe działania SEC, w tym odrzucenie kilku wniosków o Bitcoin ETF.

Ale to może się wkrótce zmienić. Komentując wzrost ilości inwestorów instytucjonalnych wchodzących w przestrzeń bitcoina, prezes Galaxy Digital Mike Novogratz powiedział, że coraz trudniej jest zaprzeczyć legalność kryptowaluty.

– Im więcej osób zaangażowanych w tę przestrzeń, im więcej dużych firm, tym trudniej jest politycznie powiedzieć, że kryptowalutą nie podoba się danemu rządowi – komentował Novogratz.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy kryptowalut | dolar prognozy | wykres cen bitcoina | pgnige notowania | de30 dax |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here