Naga MarketsOpublikowany niedawno raport grupy zadaniowej działającej w ramach G7 stwierdza, iż stablecoiny, takie jak mająca powstać firmowana przez Facebooka globalna waluta Libra, stanowią istotne ryzyko dla globalnego systemu finansowego. Podobnego zdania jest inna wpływowa grupa – G20, która jest międzynarodowym forum dla rządów oraz prezesów banków centralnych z 19 krajów oraz Unii Europejskiej.


G20 obawia się ryzyk związanych z globalnymi stablecoinami

Przedstawiciele G20 stwierdzili, iż globalne stablecoiny stwarzają ryzyko dotyczące polityki prywatnej oraz regulacji. Wezwali jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy do zbadania skutków o charakterze makroekonomicznym związanych z tego typu stablecoinami, w tym kwestie suwerenności monetarnej w krajach będących członkami Funduszu.

W oświadczeniu ministrów finansów G20 przeczytamy opinię, iż akceptacja globalnych stablecoinów doprowadzi do powstania poważnych ryzyk związanych z polityką publiczną oraz regulacjami.

„Tego typu ryzyka, w tym w szczególności te związane z praniem brudnych pieniędzy, nielegalnym finansowaniem oraz ochroną konsumentów i inwestorów, należy ocenić i odpowiednio się nimi zająć zanim tego typu projekty zaczną funkcjonować.”

Gubernator Banku Japonii Heruhiko Kuroda stwierdził, iż kolejny szczyt G20 rozpocznie się od debaty dotyczącej regulacji stablecoinów, na co wpływ miały propozycje wysunięte przez organy regulacyjne takie jak Rada ds. Stabilności Finansowej (Financial Stability Board) oraz Grupa Zadaniowa ds. Działań Finansowych (Financial Action Task Force):

„Niektóre kraje rozwijające się wyrażają obawy dotyczące tego, co mogłoby się stać w przypadku, gdy stablecoiny oparte na ogromnej bazie klientów zaczęły być szeroko stosowane na skalę globalną. […]  Lecz nie jest to tylko problem dla gospodarek rozwijających się. Mogłoby to mieć szerszy wpływ na politykę monetarną oraz stabilność systemu finansowego.”

Obawy związane z mającą powstać w przyszłym roku globalną walutą cyfrową Libra wielokrotnie zgłaszali przedstawiciele rządów różnych krajów, w tym minister finansów Francji Bruno Le Maire, który uważa, iż „Libra może stanowić zagrożenie dla konsumentów, stabilności finansowej a nawet suwerenności państw europejskich”. Z kolei amerykański Fed oświadczył, iż bacznie przygląda się projektowi Facebooka oraz że będą miały do niego bardzo rygorystyczne oczekiwania.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here