Naga MarketsFlagi państw G20 powiewające na wietrzePaństwa G20 ponownie chcą debatować na temat kryptowalut. Tym razem w kontekście regulacji dotyczących międzynarodowych przepisów dot. walki z praniem pieniędzy (AML). Spotkanie ma mieć miejsce w dniach 8 i 9 czerwca w Fukuoka w Japonii.

W spotkaniu mają wziąć udział przedstawiciele państw G20 – prezesi banków centralnych i ministrowie finansów. Wszyscy mają debatować w sprawie stworzenia globalnych przepisów dot. AML w kontekście kryptowalut.

Krypto dla terrorystów?

Z doniesień prasowych wynika, że w gronie G20 nadal dominuje stanowisko, w którym widać obawę przed tym, że cyfrowe waluty mogą służyć finansowaniu terroryzmu. Co jest o tyle dziwne, że zgodnie z badaniami służb (m.in. Europolu) kryptowaluty nie są wykorzystywane przez terrorystów, bowiem ci preferują gotówkę.

Mimo wszystko przedstawiciele G20 będą chcieli chuchać na zimne. Według japońskiego portalu Kyodo państwa mają w czasie najbliższego spotkania osiągną ostateczne porozumienie w tej sprawie. Podobno głównym celem jest walka z anonimowością samych transakcji. Mówiąc dokładnie: “grupa chce starać się ustalić bardziej rygorystyczną identyfikację osób dokonujących transakcji w kryptowalutach”. Wszystko to w celu zachowania odpowiedniej przejrzystości przepływu aktywów.

Realny problem?

Problem nie jest raczej realny. Możemy domyślać się, że politycy oraz urzędnicy ogólnie chcą uregulować pod jakimś pretekstem nowy rynek. Krok ten niekoniecznie musi być zły. Pytanie brzmi tylko, jak owe regulacje będą wyglądały i jaki przybiorą kształt. Jeśli nie będą ograniczały rozwoju rynku e-walut, niekoniecznie muszą być czymś złym. Ciekawym zagadnieniem może być też to, jak zainteresowane strony sprawią, że tego typu transakcje – oparte na blockchainach – przestaną być anonimowe.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Jeszcze w grudniu 2018 r. kraje G20 nawoływały do stworzenia „systemu podatkowego dla transgranicznych elektronicznych usług płatniczych” i regulacji, których celem byłoby zwalczanie prania pieniędzy. Problem miał zostać rozwiązany „kiedy Japonia będzie przewodniczącym [i gospodarzem] szczytu”, czyli właśnie teraz.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here