Naga MarketsJak sądzę, w tym tytule poruszyłem trzy tematy spędzające traderom indywidualnym sen z powiek:

1) Trading w konsolidacji

2) Trading w trakcie ważnych wydarzeń fundamentalnych, których rynek oczekuje

3) Trading przy malejącej zmienności

Zmienność na rynku FX spada ostatnimi czasy, a kierunki trendów dla głównych par oraz ich crossów stają się cokolwiek mgliste. Jak w takim środowisku uprawiać trading detaliczny kontraktami (niemal) symetrycznymi? Kiedy trader zarabia i traci proporcjonalnie do zmiany ceny, wtedy pewne sytuacje są specyficzne do wykorzystania.

Tradować czy nie tradować?

Tradowanie konsolidacji kontraktem CFD lub futures (odbicia wewnątrz band) naraża nas na mocno ograniczone RR – mały reward wewnątrz konsolidacji i duży risk z uwagi na możliwe wybicie. Co więcej, spadająca zmienność sprawia, że bardzo krótkoterminowe kontrakty przestają przynosić wyraźne zyski (RR>2 a nawet 3).

Dodatkowo, tydzień wypełniony wydarzeniami fundamentalnymi – jak obecny – zwiększa ryzyko dużych strat na kontraktach – obawiamy się dużej zmienności, przeskoków/poślizgów na Stop Lossie, nieprzewidywalność co do kierunku.

Opcje jako alternatywa

Co ciekawe, taka sytuacja jest praktycznie idealna dla opcji waniliowych, które mogą być sposobem na:

a) nieprzewidywalnosć – opcje (z racji tego, że są instrumentemi niesymetrycznym) umożliwiają handel kombinatoryjny przewidujący łączenie różnych opcji w strategie

b) malejąca zmienność – takowa skutecznie obniża wyceny opcji waniliowych, jako że ich premie uzależnione są m.in. od historycznej zmienności

c) ryzyko dużej zmienności – jeśli przewidujemy możliwość wystąpienia dużej zmienności w przyszłości, możemy zapłacić premię (jest to całe nasze ryzyko, nie stracimy więcej) i oczekiwać zwrotu z inwestycji, kiedy rynki ruszą z kopyta.

Dowiedz się, jak działają opcje waniliowe: Opcje waniliowe i powody dla których spekulant powinien znać ten instrument

Jutrzejsze posiedzenie FOMC oraz czwartkowe posiedzenie BOJ sprawiają, że para walutowa USD/JPY może już wkrótce stać się polem do dużych ruchów – szczególnie jeśli decyzje obu ciał nałożą się na siebie wzmacniająco – np. gołębi Fed i jastrzębi BoJ, lub odwrotnie. Jeśli premia wynosi 60-70 pips w jednym kierunku, wtedy strategia long straddle na tej parze kosztować będzie ok. 120-140 pips (wygaśnięcie w przyszłym tygodniu, np. 24.03). Będzie to premia, którą musimy zapłacić za dwie opcje (long PUT + long CALL), ale zmienność w dowolną stronę rzędu 100 pips dziennie zwróci ten koszt w półtora dnia.

Opcjami waniliowymi traduję u brokera easyMarketstokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here