Wzmocniony sentymentem do ryzyka i potężnym bodźcem fiskalnym ogłoszonym niedawno przez ministra finansów Rishi Sunaka, funt brytyjski przyciąga w tym miesiącu uwagę inwestorów, a do tej pory wzrósł o prawie 2%. Nadzieja na ożywienie gospodarcze po koronawirusie sprzyja ryzykownym aktywom, takim jak akcje i niektóre waluty, w tym funt szterling. Kurs funta dotarł w ostatnim czasie do ważnej bariery, która zbiega się z 200-dniową średnią. Co dalej z notowaniami pary walutowej GBP/USD?
- Funt jest silnie skorelowany z globalnymi akcjami
- GBP wspiera pakiet stymulujący zapowiadany przez kanclerza skarbu UK
- Kurs funta (GBP/USD) mierzy się z obszarem oporem przy 1,2600
Silna korelacja funta i globalnych akcji
Kurs funta jest pozytywnie skorelowany z notowaniami globalnych akcji, co zauważa Lee Hardman, analityk walutowy w MUFG.
– Według naszych obliczeń 30-dniowa stała korelacja między dziennymi zmianami procentowymi pary walutowej GBP/USD a indeksem MSCI ACWI pozostaje na wysokim poziomie +0,56 – powiedział Hardman.
Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?
Ponadto, funt zyskuje na fali zapowiadanego pakietu stymulacyjnego wartego 30 mld funtów, który w zeszłym tygodniu ogłosił brytyjski kanclerz skarbu Rishi Sunak. Pakiet ten ma pomóc w utrzymaniu miejsc pracy i tchnąć życie w gospodarką spustoszoną przez pandemię koronawirusa.
Wciąż jednak na wzrostowym potencjale funta ciąży zbliżający się koniec okresu przejściowego Brexitu. Większość firm nie jest jeszcze na to gotowa, co pokazuje badanie przeprowadzone przez grupę lobbingową Instytutu Dyrektorów, gdzie jedynie 1/4 firm deklaruje pełną gotowość do działania po okresie przejściowym.
Kurs funta (GBP/USD) zmaga się z 1,26 oraz 200 SMA
Notowania funta szterlinga w relacji do dolara w drugiej połowie ubiegłego tygodnia dotarły do kluczowej strefy oporu w okolicach 1,26. Jak widać na wykresie dziennym poniżej, przez ostanie dni rysują się świece z długimi knotami wskazujące na niezdecydowanie, ale też pozytywny test oporu. Dodatkowo, ponad obecnymi cenami przebiega opór dynamiczny w postaci 200-dniowej średniej kroczącej.
![]() |

Dopóki na zamknięciach kolejnych sesji, kurs pary walutowej GBP/USD utrzymuję się pod strefą oporu horyzontalnego oraz 200-dniową średnią, istnieje szansa na odbicie. Kluczowe wsparcie wypada w obrębie poziomu 1,2300.
Autor poleca również:
- Justin Bennett Price Action: Tygodniowe spojrzenie na rynki 13-17 lipca 2020
- Jak zyskownie handlować za pomocą RSI i średnich kroczących. Strategia RSI + 5 EMA + 12 EMA
- Pieniądze na lokatach nie dają zysku, a KNF obawia się nasilenia oszustw