Funt szterling na tle flagi brytyjskiejPoniedziałek kończy się dla złotego relatywnie dobrze. PLN zyskiwał delikatnie do kursu dolara oraz euro, najwyraźniej umacniając się do kursu franka szwajcarskiego. Niewątpliwym wygranym sesji okazał się jednak funt szterling, reagujący na doniesienia ws. Brexitu. Sprawdź kursy walut przed wtorkową sesją!


Kurs dolara kończy dzień tam gdzie go zaczynał, USD/PLN delikatnie traci

Notowania amerykańskiej waluty w trakcie poniedziałkowej sesji testowały poziomy poniżej 3,82 zł, szybko jednak odrzucały silniejszą deprecjację. W efekcie dzień dla USD zamykał się w okolicach den otwarcia tuż pod poziomem 3,83 zł. Kurs dolara delikatnie tracił zarówno do złotego, jak i części głównych walut rynku Forex.

kurs dolara
Kurs dolara do złotówki (USD/PLN) delikatnie w dół w poniedziałek. Źródło: Tradingview.com

Najsilniejsze spadki obserwowano wobec funta szterlinga, który reagował na doniesienia w sprawie Brexitu. USD wyraźnie tracił także w stosunku do walut Antypodów – NZD i AUD.

GBP niewątpliwym wygranym sesji, kurs funta ponownie w górę

W momencie gdy wydawało się, że kurs funta zakończy w stosunku do złotego poniedziałek na kilkutygodniowych minimach pod poziomem 4,96 zł, godziny wieczorne przyniosły nagłe odwrócenie sytuacji. Najpierw za wzrosty odpowiadały informacje udzielone przez korespondenta BBC sugerującego na Twitterze, że we wtorek parlament brytyjski przedstawi potencjalne porozumienie ws. Brexitu, kolejną falę umocnień przyniosła wypowiedź Angeli Merkel. Niemiecka Kanclerz stwierdziła, że EU złożyła Wielkiej Brytanii „bardzo ważną ofertę”. W efekcie kurs funta rośnie o ponad 1% i powraca w poniedziałek nad poziom 5,02 zł (zyskując od otwarcia sesji niemal 5 groszy):

kurs funta
Kurs funta (GBP/PLN) silnie w górę w poniedziałek. Źródło: Tradingview.com

Kurs franka z kolei traci, CHF mocno spada

Początek nowego tygodnia nie był jednak łaskawy dla CHF/PLN. Kurs franka rozpoczynał poniedziałkowy handel pod pułapem 3,80 zł, a kończy go na wysokości 3,7830, gdzie przebiegają lokalne minima. Gdyby cena wybiła trwale 3,78 zł, wtedy notowania mają szansę zejść jeszcze niżej, między innymi w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji na 3,74 zł.

kurs franka
Kurs franka mocno traci w nowym tygodniu. Źródło: Tradingview.com

Kurs euro odrabia część strat, EUR/PLN stabilnie na 4,30 zł

Pomimo zeszłotygodniowego skoku zmienności, kurs euro utrzymuje się stabilnie w okolicach 4,30 zł – i sytuacja ta powinna utrzymać się w kolejnej części tygodnia. Złoty co prawda próbował się umacniać i EUR/PLN testował 200 EMA na wysokości 4,2950, marcowe minima zostały jednak szybko odrzucone:

kurs euro
EUR/PLN stabilnie na 4,30, kurs euro marginalnie traci. Źródło: Tradingview.com

We wtorek uwaga na dane z UK oraz USA

Wtorkowa sesja może przynieść kontynuację zmienność funta – nie tylko ze względu na głosowanie ws. Brexitu, ale również dane dotyczące PKB i produkcji przemysłowej publikowane o 10:30. Dodatkowo w godzinach popołudniowych pojawią się dane o amerykańskiej inflacji konsumenckiej (CPI):

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek. Źródło: pl.investing.com

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here