Naga MarketsWiększość niedawnego umocnienia funta szterlinga (GBP) wynikała z podpisania umowy Brexit między Wielką Brytanią, a UE przed świętami Bożego Narodzenia oraz słabości dolara amerykańskiego. Jednak nawet gdy te czynniki zaczną słabnąć, funt może się umocnić w tym roku, ponieważ bardziej ryzykowne aktywa wrócą do mody, gospodarka Wielkiej Brytanii przygotowuje się do szybkiego odbicia, a oczekiwania względem ujemnych stóp procentowych w Wielkiej Brytanii maleją, raportują analitycy z Capital Economics. Prognozują wzrost kursu GBP/USD do poziomu 1,45.

  • Od początku pandemii funt zachowywał się bardziej jak ryzykowny składnik aktywów niż bezpieczna przystań
  • Inwestorzy mogą zacząć faworyzować aktywa z Wielkiej Brytanii w stosunku do aktywów z innych krajów, wywierając presję wzrostową na funta
  • Bank Anglii wycofał się ostatnio z możliwości wprowadzenia ujemnych stóp i najprawdopodobniej nie zwiększy zakupów luzowania ilościowego

Kurs funta (GBP/USD) zbliży się do poziomu sprzed Brexitu w 2021 roku

Od początku pandemii funt zachowywał się bardziej jak ryzykowny składnik aktywów niż bezpieczna przystań. Rzeczywiście, korelacja między FTSE 100, a funtem gwałtownie wzrosła od początku 2020 r. zatem nawet niewielki dalszy wzrost nastrojów inwestorów powinien przynieść korzyści funtowi – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oczekiwania na znoszenie obostrzeń w Wielkiej Brytanii poprawiło perspektywy gospodarcze w porównaniu z innymi, zwłaszcza w UE. W rezultacie inwestorzy mogą zacząć faworyzować aktywa z Wielkiej Brytanii w stosunku do aktywów z innych krajów, wywierając presję wzrostową na funta.

Bank Anglii wycofał się ostatnio z możliwości wprowadzenia ujemnych stóp procentowych i najprawdopodobniej nie zwiększy zakupów luzowania ilościowego. Jednocześnie Fed i EBC prawdopodobnie będą kontynuować swoje programy luzowania ilościowego przynajmniej przez kolejny rok. Może to podnieść oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Wielkiej Brytanii w porównaniu z tymi w USA i strefie euro, dodatkowo napędzając wzrosty funta.

Teraz oczekujemy, że para GBP/USD wzrośnie z 1,39 do 1,45 do końca 2021 r. To znacznie wyżej niż nasza poprzednia prognoza 1,40 i byłby to najwyższy poziom od referendum w sprawie Brexitu w 2016 r. – dodano.

GBP/USD: test poziomu 1.40 wydaje się nieunikniony – MUFG

Według ekonomistów z MUFG banku ryzyko handlowe między Wielką Brytanią, a UE powinno się zmniejszać, dlatego perspektywy dla funta pozostają pozytywne. We wtorek kurs GBP/USD wzrasta powyżej 1,39 i zmierza w stronę okrągłego poziomu 1,40.

Kontynuujemy długą koncepcję handlu na parze GBP/USD. Podstawą tego poglądu jest zauważalna zmiana na rynku stóp w Wielkiej Brytanii po tym, jak Bank Anglii skutecznie odstąpił od pomysłu obniżenia stóp do poziomu ujemnego, co spowodowało, że rynek wyeliminował ryzyko, że stopy staną się ujemne – wskazano w raporcie.

Ryzyko eskalacji tarcia na granicy między Wielką Brytanią, a UE wydaje się teraz zmniejszać dzięki danym firmy logistycznej Transporeon, która donosi, że wskaźnik odrzucenia ładunku wysyłanego z Francji do Wielkiej Brytanii spadł do najniższego poziomu od ostatniego tygodnia listopada.

Oczywiście nie oznacza to, że w ramach nowej umowy handlowej istnieją dodatkowe tarcia. Normalizacja przepływu ruchu przynajmniej zmniejszyłaby wpływ gospodarczy i zmniejszyłaby obawy zarówno w rządzie, jak i wewnątrz BoE. To tylko zwiększy prawdopodobieństwo, że okno na poluzowanie monetarne w Wielkiej Brytanii zamyka się, co powinno zapewnić dalsze wsparcie dla funta. Test poziomu 1,4000 na GBP/USD wydaje się na tym etapie nieunikniony, a perspektywy na razie pozostają korzystne – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji biomed | kurs funta brytyjskiego | nasdaq akcje | akcje jsw forum |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here