Funt w czwartek odbija najmocniej. Kursy walut 3 grudnia 2020 r.: euro, dolar i frankPolski złoty jedynie przez chwilę skorzystał ze słabości dolara i od dwóch dni mocniej traci. Zdaniem analityków jest to „kara” za blokowanie razem z Węgrami unijnego budżetu. W efekcie kurs funta (GBP/PLN) odbija o 0,4%, frank (CHF/PLN) zyskuje w czwartek 0,3%, a dolar (USD/PLN) i euro (EUR/PLN) oddalają się od lokalnych dołków. Sprawdź, jak kształtują się kursy walut w czwartek, 3 grudnia 2020 roku.

  • Euro w czwartek kosztuje 4,4838 zł, dolar 3,7024 zł, frank 4,1428 zł, a funt 4,9638 zł
  • Dolar na rynkach międzynarodowych osuwa się trzeci dzień z rzędu, odbija jednak do polskiego złotego
  • Kurs PLN traci do zagranicznych walut kolejną sesję

Kurs franka mocniej odbija drugi dzień z rzędu. 4,15 zł blokuje jednak CHF/PLN

Kurs franka szwajcarskiego odbija do polskiej złotówki drugi dzień z rzędu. Po środowej próbie pokonania poziomu 4,10 zł i chwilowym zejściu do najniższych poziomów od początku września para walutowa CHF/PLN bardzo dynamicznie rosła, a wzrosty kontynuuje również dzisiaj.

W efekcie frank szwajcarski rośnie o 0,3%, a za jego wymianę płaci się 4,14 zł. Jeżeli jednak spojrzeć na znajdujący się poniżej wykres, można od razu zauważyć, że sytuacja techniczna nadal nie ulega większej zmianie. Poziom 4,10 zł oraz 4,15 zł nadal pozostają granicznymi, które skutecznie blokują silniejsze wzrosty. Wybicie górnego ograniczenia otworzyłoby drogę do próby realizacji wzrostów, te mogą zatrzymać się w okolicach lipcowych szczytów, na wysokości 4,22 zł.

Alternatywnie, pokonanie dolnego ograniczenia zakresu otwiera drogę do dołków z sierpnia i września zlokalizowanych na wysokości poziomu 4,05 zł.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta odrabia straty. GBP/PLN nad 4,95 zł

Funt szterling jest zdecydowanie najmocniej odbijającą walutą do polskiego złotego. Para GBP/PLN ma jednak po czym korygować, bo w trakcie wczorajszej sesji wyraźnie wybiła poziom 4,95 zł i testowała dwumiesięczne dołki. Powodem ogólnego osłabienia funta szterlinga na rynkach międzynarodowych były niekorzystne wiadomości związane z negocjacjami pomiędzy UE i UK dotyczące ostatecznego wyglądu umowy współpracy po opuszczeniu przez Zjednoczone Królestwo struktur unijnych.

Już w czwartek dominuje jednak słabość polskiego złotego i walut wschodzących, a kurs funta wyraźniej odbija i zyskuje 0,4%. Brytyjska waluta powraca nad poziom 4,95 zł i kosztuje o półtora grosza więcej, jednak utrzymuje się w wyraźnej odległości od psychologicznej bariery w 5 zł.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs dolara pozostaje słaby w stosunku do G8, odbija jednak do złotego

W momencie, gdy kurs dolara pozostaje słaby w stosunku do walut zagranicznych, na parze walutowej z polskim złotym próbuje w czwartek delikatnego odbicia. Nie zmienia to jednak faktu, że para walutowa USD/PLN cały czas balansuje na granicy poziomu 3,70 zł. Ten udało się wybić na początku tego miesiąca i jeżeli byki nie wypchną ceny ponownie wyraźnie powyżej, wtedy nie można wykluczyć prób dalszej i silniejszej deprecjacji, początkowo w okolice dołków z sierpnia, tuż nad poziomem 3,65 zł.

Patrząc na ogólną kondycję dolara amerykańskiego oraz prognozy analityków dotyczące kolejnych kwartałów, można założyć, że dolar będzie poddany raczej presji podażowej i jego wartość również do polskiego złotego będzie traciła w krótkim oraz w średnim terminie.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro w górę, wzrosty są jednak ograniczone

Kurs euro na początku tego miesiąca notował silniejsze osunięcie spadając chwilowo poniżej poziomu 4,45 zł. Notowania otwierały się pod tym poziomem jeszcze wczoraj, jednak ostatecznie miejsce miała bardzo silna korekta wzrostowa, która kontynuowana jest również w czwartek. Para walutowa EUR/PLN zyskuje dzisiaj 0,12% i za 1 euro płaci się 4,48 zł.

Nagłe pogorszenie złotówki według części analityków może być odpowiedzią rynków na blokowanie przez Polskę oraz przez Węgry budżetu unijnego. Tezę potwierdza fakt, że węgierski forint również pozostaje w ostatnich dniach w gorszej kondycji.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here