CMC Markets

Jedną z najważniejszych publikacji piątkowego kalendarza makroekonomicznego było raport dotyczący marcowej sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Wszystkie główne wskaźniki plasowały się poniżej oczekiwań analityków i zdecydowanie poniżej wyników lutowych, co automatycznie przełożyło się na osunięcia funta szterlinga.


Ujemna dynamika retail sales w marcu

W jednym z ostatnich artykułów informowaliśmy, że brytyjscy konsumenci dźwigają na swoich barkach odpowiedzialność za utrzymanie wysokiej dynamiki PKB. Przy wzroście inflacji CPI i płaskiej inflacji zarobkowej staje się to coraz trudniejsze, pokazując pierwsze widma Brexitu. Na odpowiedź z rynku nie musieliśmy czekać długo, gdyż wyczerpanie siły kupujących pokazały dzisiejsze dane makro:

  • Sprzedaż detaliczna m/m: -1,8%, prognoza -0,2%, poprzednio 1,7% (po wzrostowej rewizji)
  • Sprzedaż detaliczna r/r: 1,7%, prognoza 3,4%, poprzednio 3,7%
  • Bazowa sprzedaż detaliczna m/n: -1,5%, prognoza -0,4%, poprzednio 1,6% (po wzrostowej rewizji)
  • Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: 2,6%, prognoza 3,9%, poprzednio 4,1%
Źródło: ONS

Czy wiesz że…
Retail sales (sprzedaż detaliczna) – zagregowana miara sprzedaży towarów detalicznych w danym okresie czasu, zwykle oparta na próbkach danych, które następnie odnosi się do całego kraju. Sprzedaż detaliczna dotyczy sprzedaży zarówno bezpośrednio w tradycyjnych sklepach, sprzedaż wysyłkową oraz inne formy sprzedażowe. Całość dóbr rozbijana jest również na grupy według podstawowych kategorii – żywność, napoje, ubrania, samochody. Wyniki są często prezentowane z uwzględnieniem lub pominięciem sprzedaży samochodów. Ich wysoka cena dodaje bowiem sporo zmienności do danych. Pełny opis wskaźnika dostępny w słowniku makro portalu Comparic.pl.

Funt w wyraźnym odwrocie po publikacji danych

Notowania GBP/USD reagowały na raport o sprzedaży detalicznej osunięciem o ponad 20 pipsów, przed samą publikacją tracąc około 30. Para znalazła się na nowych minimach intraday i ponownie pod okrągłym pułapem 1.2800:

GBP/USD M5

Równie dynamiczną reakcję mogliśmy zaobserwować na EUR/GBP. Tutaj wzrosty zatrzymało 50% zniesienia spadków z ostatnich dwóch dni i poziom pivot M3:

EUR/GBP M5

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here