Naga Markets


Traderzy śledzący wydarzenia makroekonomiczne i publikacje istotnych wskaźników dla największych gospodarek doskonale wiedzą, że 10:30 jest godziną Wielkiej Brytanii. Właśnie wtedy zazwyczaj pojawiają się najistotniejsze informacje z gospodarki UK – nie inaczej było 19 kwietnia, kiedy Wyspiarze podzielili się informacjami o marcowej sprzedaży detalicznej. Jak się okazało, była to kolejna słaba paczka danych, która osłabia GBP.


Zgodnie z najnowszym raportem ONS dotyczącym dynamiki brytyjskiej sprzedaży detalicznej w marcu, główne wskaźniki retail sales notowały silne spadki w stosunku do prognoz analityków ankietowanych przez Bloomberga:

  • Sprzedaż detaliczna m/m: -1,2%, prognoza -0,5%, poprzednio 0,8%
  • Sprzedaż detaliczna r/r: 1,1%, prognoza 2,0%, poprzednio 1,5%
  • Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: -0,5%, prognoza -0,4%, poprzednio 0,4% (po spadkowej rewizji z 0,6%)
  • Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: 1,1%, prognoza 1,4%, poprzednio 1,2% (po wzrostowej rewizji z 1,1%)

Z raportu ONS wynika, że za tak siny spadek sprzedaży detalicznej w ujęciu miesiąc do miesiąca odpowiada przede wszystkim duży spadek sprzedaży benzyny co jest prawdopodobna konsekwencją niekorzystnych warunków pogodowych, utrzymują wielu klientów w domach.

Czy wiesz że…
Retail sales – Jest to zagregowana miara sprzedaży towarów detalicznych w danym okresie czasu, zwykle oparta na próbkach danych, które następnie odnosi się do całego kraju. W przypadku Stanów Zjednoczonych raport sprzedaży detalicznej jest comiesięcznym wskaźnikiem gospodarczym opracowywanym i wydawanym przez Census Bureu działające w Departamencie Handlu. Raport obejmuje poprzedni miesiąc i jest publikowany około dwa tygodnie po zakończeniu miesiąca. Porównań dokonuje się w stosunku do danych historycznych – w ujęciu rokrocznym (r/r) odgrywają najważniejszą rolę gdyż pokazują dobrze sezonowość sprzedaży detalicznej i dynamikę jej zmiany wraz z upływem czasu. Więcej na ten temat w słowniku makro portalu Comparic.pl.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że po wczorajszych danych dot. brytyjskiej inflacji konsumenckiej (pomarańczowy prostokąt), dzisiejsze dane znów powodują deprecjację funta szterlinga.

GBPUSD H1

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułHaitong Bank: “Sprzedaj” dla akcji KGHM
Następny artykułBiałas (TMS): Powrót do starego i dobrego makro
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here