Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) na szczytach z 2018. Czy wzrośnie do 1,42?W trakcie środowej sesji kurs funta szterlinga testował chwilowo poziom 1,37 do dolara, a para walutowa GBP/USD znalazła się na 32-miesięcznych szczytach w reakcji na wypowiedzi dotyczące ujemnych stóp procentowych. Gubernator Banku Anglii (BoE), Andrew Bailey, nazywał je kontrowersyjnymi co inwestorzy odebrali jako pozytywny sygnał sugerujący, że nie zostaną wprowadzone w najbliższej przyszłości.

  • Komentarze gubernatora Banku Anglii (BoE) Bailey’a z wtorku były postrzegane jako zmniejszające potencjał ujemnych stóp procentowych, podbijając tym samym wartość funta szterlinga
  • Kurs GBP rósł do dolara do poziomu 1,37, natomiast para walutowa EUR/GBP na sześciotygodniowe dołki poniżej 0,89
  • W czwartek presja na euro nadal się utrzymuje, natomiast dolar odrabia część strat

Kurs funta rośnie, jednak fundamentalne ryzyka nadal pozostają w grze

Wraz z powrotem niedźwiedzi na rynek USD, kurs funta do dolara (GBP/USD) wzrósł znacząco do blisko 32-miesięcznych szczytów powyżej 1,3700, po czym nieznacznie korygował. Jest to ważny obszar, którego próby wybicia z całą pewnością zwiększą oczekiwania co do dalszych, średnioterminowych wzrostów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Gubernator BoE stwierdził, że ujemne stopy procentowe są kwestią kontrowersyjną i że istnieje wiele problemów z ich wpływem na sektor bankowy. Bailey wskazał na ryzyko krótkookresowego pogorszenia sytuacji gospodarczej, ale pozostaje przekonany, że w długim terminie problemy zostaną opanowane i że pod koniec roku nastąpi silne ożywienie.

Ogólnie rzecz biorąc, uwagi Bailey’a były postrzegane jako zmniejszające potencjał wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, co wspierało tym samym kurs funta. Rynki przesunęły w tym momencie wycenę wprowadzenia ujemnych stóp na koniec roku, w porównaniu z ubiegłym tygodniem, kiedy rynki oczekiwały ich cięcia najpóźniej do maja.

– Na rynku istniały pewne oczekiwania, że BoE może wkrótce pójść w tym kierunku (ujemne stopy). Te komentarze decydentów politycznych mają na celu złagodzenie negatywnych oczekiwań co do kursu, a uczestnicy rynku w efekcie wykupują funta szterlinga – zauważył Neil Jones, dyrektor ds. sprzedaży walut w Mizuho Bank.

– BoE udało się sprawić, że rynki boją się ujemnych stóp procentowych nawet bez konieczności ich rzeczywistego wdrażania – dodała Jane Foley, dyrektor Rabobanku ds. strategii walutowej.

TD Securities uważa z kolei, że funt szterling nie będzie w stanie utrzymać zysków, biorąc pod uwagę słabe podstawy fundamentalne: “Liczy na zahamowanie siły funta szterlinga. Jednak przy słabym dolarze amerykańskim, okazji do sprzedaży wolimy szukać na parach krzyżowych”. Bank sugeruje sprzedaż funta w stosunku do dolara australijskiego i jena japońskiego, a nie do dolara amerykańskiego.

ANZ spodziewał się natomiast, że kurs funta nie osiągnie lepszych wyników niż dolar amerykański: “Finansowanie dużego deficytu budżetowego przy ujemnych stopach procentowych może wymagać deprecjacji funta szterlinga, aby zrekompensować zagranicznym inwestorom podjęcie ryzyka”.

Kurs funta w kierunku 1,43? Tak uważa Credit Suisse

Rynki walutowe nadal oczekują bardzo akomodacyjnej polityki Rezerwy Federalnej i dodatkowych bodźców fiskalnych.

Globalny strateg Rabobanku, Michael Every, zwrócił uwagę na ostatnie dane dotyczące amerykańskiej inflacji oraz niedźwiedzie trendy na dolarze.

– Teraz mamy powód, aby być dolarowym niedźwiedziem, kiedy najnowsze dane kontrastują z otoczeniem niemal deflacyjnym jakie obserwuje się w Europie oraz Japonii i Chinach. W ten sposób można rozdzielić gospodarkę opartą na popycie i konsumpcji krajowej od gospodarki opartej w większym stopniu na inwestycjach lub eksporcie netto – komentował.

Credit Suisse przyjrzał się perspektywom technicznym i podkreślił znaczenie poziomu 1,3710 dla GBP/USD po wybiciu poziomu 1,3640.

– Poza tą ostatnią strefą konieczne jest jednak potwierdzenie, że zasadnicza tendencja wzrostowa rzeczywiście powróciła. Następny opór to 1,3804, przed naszym głównym celem na poziomie 1,4302/77 – napisali analitycy CS.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here