Naga MarketsFunt szterling w centrum uwagi dużych banków. Instytucje widzą okazję przy nadchodzącej zmiennościNa temat wielu głównych walut światowych w ostatnich dniach istotni dla rynku analitycy oraz instytucje finansowe wypowiadały się w sposób stonowany. Ze wszystkich z nich jednak zdecydowanie można było wyłonić funta szterlinga, który miał przed sobą istotny czas: dogranie umowy pomiędzy UK a UE. W tym momencie już lata mydlanej opery dobiegły końca i wspólnymi siłami oba bloki wypracowały odpowiedni – choć nie wszystkich zadowalający – kompromis. Jak obecnie oceniają sytuację największe instytucje i jak szacują dalszą zmienność na funcie szterlingu?

  • W związku z istotnym czasem dal Wielkiej Brytanii – krajowa waluta narażona jest na duża zmienność
  • W tym właśnie duże instytucje finansowe widzą okazję i prognozują dalsze zmiany
  • Wiele z nich twierdzi, że czas wzrostów dla funta szterlinga właśnie się rozpoczyna
  • Czy poziomy 1,40 USD wciąż możliwe do osiągnięcia na parze GBPUSD?

Szterling w ogniu zmienności – mogą czekać nas duże ruchy

Po ostatnim zamknięciu szkół premier Wielkiej Brytanii, Johnson nie zawahał się potwierdzić podczas kolejnych wypowiedzi, iż podobne decyzje będą niebawem wprowadzane również w przypadku Anglii. Biorąc pod uwagę działania podjęte wcześniej w Walii i Irlandii Północnej, Wielka Brytania od pewnego czasu nie podejmuje jednak tak stanowczych decyzji jak w marcu, kiedy pandemia najmocniej uderzyła. Dalsze ograniczenia wzmocniły tylko obawy związane z perspektywą krótkoterminową, co obecnie również może się dziać – jeśli UK dalej będzie przychylać się w stronę zamykania kraju.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem gigant UOB skomentował perspektywę krótkoterminową dla rynku funta szterlinga wobec dolara amerykańskiego pisząc, że “ryzyko nie jest aż tak mocno zauważalne na parze GBP/USD, ale na razie za słabość można uznać brak dalszej presji na wybicie 1,3500/1,3620” dodając, że “dla obleganego obecnie funta, udane zakończenie rozmów z UE dało tylko chwilkę oddech krajowej walucie“.

wykres Kurs funta szterlinga GBPUSD D1 05.01.2021
Kurs funta szterlinga GBPUSD D1 05.01.2021

Tymczasem BDSwiss twierdzi, że Wielka Brytania jest zdecydowanie w złym stanie jeśli chodzi o wirusa. “Inne kraje europejskie (wciąż możemy nazwać Wielką Brytanię “europejską”, prawda?) widziały w okolicach listopada skok zarażeń, ale od tamtej pory mają swoją sytuację nieco pod kontrolą. W Wielkiej Brytanii jednak wciąż się toczy się ona w górę, w górę, w górę.

Zestawienie przypadków COVID - BDSwiss
Zestawienie przypadków COVID – BDSwiss

Mimo to jednak instytucja jest pozytywnie nastawiona do obecnego zderzenia sytuacji na funcie szterlinga oraz dolarze amerykańskim. Bank skomentował perspektywę krótkoterminową GBP/USD pisząc, że: “trwały spadek poniżej 1,3500 jest mało prawdopodobny”. Bank widzi raczej wzrosty pod zakres 1,38 USD i wyżej, podobnie jak Société Générale, które szacuje funta szterlinga nawet.. na poziomie 1,40 USD podczas kolejnych kilku tygodni.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here