Naga MarketsFunt szterling już od ponad miesiąca radzi sobie bardzo dobrze zyskując do najważniejszych walut, co widać z resztą na poniższym wykresie. Goldman Sachs stawia obecnie na to, że rajd funta będzie kontynuowany także w 2020 roku. Sprzyjać mają mu wybory w Wielkiej Brytanii zaplanowane na 12 grudnia, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu Brexitu.

funt vs pozostałe waluty

Mniejsza niepewność i większe inwestycje po wyborach?

Stratedzy z Goldman Sachs faworyzując funta dołączają do obozu, w którym jest już Morgan Stanley czy Bank of America Merrill Lynch. W najnowszej notatce upatrują prawdopodobieństwo umocnienia funta m.in. w stosunku do euro, podczas gdy brytyjskie obligacje rządowe osuną się wraz z postępem ws. Brexitu po wyborach powszechnych, które mogą doprowadzić do usunięcia niepewności inwestycyjnej oraz uwolnienia wydatków publicznych.

Zobacz też: Kurs funta (GBP) najsilniejszą walutą G10 w 2020 r. – prognozują duzi gracze

„Nasi ekonomiści uważają, że zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach w przyszłym miesiącu prawdopodobnie doprowadziłoby do dość szybkiego rozwiązania kwestii Brexitu, a także bardziej ekspansywnej polityki fiskalnej” –  napisał Zach Pandl i George Cole z Goldman Sachs w nocie datowanej na 21 listopada. Jasność, co do Brexitu czyni z funta szterlinga preferowaną walutę na long spośród G-10 w pierwszym kwartale 2020 roku.

Goldman Sachs przewiduje, że funt wzrośnie o ponad 4% z obecnych poziomów i za euro trzeba będzie zapłacić jedynie 82 pensy, a cały ten ruch może nastąpić w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku. Pozostaną jednak wątpliwości, co do kolejnych etapów Brexitu, zwłaszcza ryzyko przedłużających się rozmów na temat przyszłych stosunków handlowych między Wielką Brytanią a Unią Europejską. W związku z tym GS zaleca ewentualne rozgrywanie takiego scenariusza na rynku opcji.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kurs funta oddaje zyski z ubiegłego tygodnia

Podczas dzisiejszej sesji za jedno euro trzeba zapłacić 86 pensów, a zatem do poziomu prognozowanego przez Goldman Sachs na I kw. 2020 roku, notowania EURGBP musiałyby zniżkować o 400-pipsów. Niedźwiedzie na tej parze walutowej staną zatem przed wyzwaniem pokonania wsparcia kluczowego wsparcia przy 0,8490, a następnie 0,8310, zanim będą w stanie zepchnąć kurs do poziomu 0,8200.

Wykres tygodniowy pary walutowej EURGBP - 22.11.2019 r.
Wykres tygodniowy pary walutowej EURGBP – 22.11.2019 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here