Naga MarketsFunt był jedną z najsłabszych walut grupy G10 w czwartek w trakcie krótkotrwałęgo odreagowania dolara amerykańskiego po osiągnięciu lokalnych minimów. Według Lee Hardmana, analityka walutowego w MUFG Banku, rozmowy w sprawie Brexitu nie przyniosły jeszcze przełomu, a porażka w osiągnięciu kompromisu może spowodować spadek funta szterlinga o 5–10%. Para GBP/USD zakończyła miniony tydzień nieco poniżej lokalnych szczytów 1,33.

  • Francja, Holandia i Hiszpania, obawiają się zawarcia umowy za wszelką cenę
  • Rynek spodziewa się zawarcia umowy na początku przyszłego tygodnia lub w pierwszym tygodniu grudnia
  • Skromne umocnienie funta (do 4%) w przypadku zawarcia umowy handlowej

Kurs funta pod presją Brexitu. GBP/USD może spaść nawet do 1,20

Czwartkowa słabość funta była częściowo spowodowana doniesieniami, że niektóre kraje UE twierdzą, iż „brak umowy” jest lepszy niż niekorzystna umowa. Według Politico, wyżsi urzędnicy i dyplomaci UE uważają, że kilka krajów, w tym Francja, Holandia i Hiszpania, obawiają się, że główny negocjator UE Michel Barnier może być zbyt chętny do zawarcia umowy z Wielką Brytanią i szefami państw UE. W ich ocenie taki scenariusz mógłby być niekorzystny dla UE niż brak porozumienia.

Ogólnie rzecz biorąc, unijni urzędnicy zdecydowanie woleliby zawrzeć porozumienie handlowe – napisano w raporcie.

Spotkanie bezpośrednie między głównymi negocjatorami Brexitu Michelem Barnierem i Davidem Frostem zostało nazwane w minionym tygodniu jako „moment prawdy” przez jednego z urzędników UE.

Jeśli okaże się, że postępy są wystarczające, przedstawiciele Wielkiej Brytanii mogą pozostać w Brukseli przez weekend. Wielu ekspertów nadal spodziewa się zawarcia umowy na początku przyszłego tygodnia lub w pierwszym tygodniu grudnia. Podobnie uczestnicy rynku nie są tak bardzo zaniepokojeni ryzykiem braku porozumienia w tej chwili – dodano.

Prawdopodobnie nastąpi znacznie większy spadek wartości funta, jeśli obie strony nie osiągną porozumienia (od -5% do -10%), podczas gdy spodziewamy się skromnego ruchu na plus dla funta, jeśli transakcja zostanie sfinalizowana ( od +1% do +4%) – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here