Jedną z ważniejszych publikacji piątkowego przedpołudnia były szacunkowe dane dot. dynamiki brytyjskiego Produktu Krajowego Brutto w trzecim kwartale 2018 roku. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Dlatego w kalendarzu makroekonomicznym często można natknąć się na wskaźniki w ujęciu miesięcznym, kwartalnym czy rocznym. Wartości PKB dla Wielkiej Brytanii publikuje Office for National Statistics (urząd statystyczny Wielkiej Brytanii). Z raportu National Statistics wynika, iż zgodnie z prognozami analityków, Produkt Krajowy Brutto (PKB) Zjednoczonego Królestwa wzrósł w trzecim kwartale 2018 roku o 0,6% w porównaniu z 0,4% w II kwartale 2018 r. W porównaniu z trzecim kwartałem 2017 roku dynamika plasowała się natomiast na poziomie 1,5% co również było rezultatem zgodnym z oczekiwaniami analityków.

PKB UK

Wzrost realnego PKB w trzecim kwartale był spowodowany głównie wzrostem o 0,3% w lipcu 2018 r., co wynikało z silnej sprzedaży detalicznej wspieranej wpływem ciepłej pogody i Mistrzostw Świata, a także niskiej bazy odzwierciedlającej słabszy początek roku.

Produkcja przemysłowa w UK powyżej oczekiwań

Równocześnie poznaliśmy także najnowsze wyniki brytyjskiej produkcji przemysłowej. To publikowany przez urząd statystyczny Wielkiej Brytanii raport obejmujący dane o zmianie wielkości produkcji w sektorze przemysłowym, energetycznym, górnictwie i kopalnictwie Wielkiej Brytanii. 

Najważniejszą, z punktu widzenia inwestora składową porannych publikacji jest zmiana produkcji przemysłowej we wrześniu. Ta pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost na poziomie 0,1%, ostatecznie wzrosła aż o 0,2%, co wynikało głównie z siły podstawowych produktów farmaceutycznych, chemikaliów i produktów chemicznych.

Produkcja przemysłowa UK

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w dniu wczorajszym rynek odrzucił re-testowaną linię tendencji wzrostowej będącą dolnym ograniczeniem wcześniejszego kanału. Jeżeli zatem w najbliższym czasie spadki będą kontynuowane, spodziewać moglibyśmy się nawet przetestowania lokalnego wsparcia w okolicy poziomu 1.2930 i mierzenia 50% korekty Fibonacciego.

Do handlu na parach walutowych z GBP polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Notowania pary walutowej GBPUSD


Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here