Naga MarketsDrogowskaz Brexit na tle Big BenaBrytyjski dziennik The Guardian donosi, że „planowane rundy negocjacyjne w sprawie przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii z UE zostały anulowane w wyniku pandemii koronawirusa. Tymczasem funt szterling silnie odbija od wieloletnich minimów, jednak eksperci z banku Nordea uważają, iż jest on nadal nadwrażliwy i podatny na medialne doniesienia. Para walutowa EURGBP kontynuuje spadek przebijając dziś poziom 0,89.


Zobacz również: Wielka Brytania: Niepewność sięga zenitu. Funt pod presją pandemii i Brexitu

Przestój negocjacji w sprawie przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii z UE

rękawice uk-uePodczas czwartkowej odprawy Komisji Europejskiej stwierdzono, że jak dotąd negocjacje z Wielką Brytanią za pośrednictwem wideokonferencji okazały się niemożliwe.

Obie strony starają się znaleźć sposób na utrzymanie dialogu w nadchodzących tygodniach i miesiącach, aby rozpocząć rozmowy, ale harmonogram na najbliższe rundy negocjacyjne, z tygodniami przeznaczonymi na konsultacje i przygotowania, został obecnie zawieszony.

Komisja Europejska opublikowała 13 marca 441-stronicowy projekt traktatu, który obejmuje wszystkie aspekty przyszłych stosunków. Zjednoczone Królestwo opuściło UE 31 stycznia i do końca roku musi wynegocjować nowe stosunki gospodarcze lub stawić czoła hard Brexitowi i handlowi na warunkach WTO z dużymi cłami na towary.

Źródła UE podają, że Wielka Brytania przedstawiła do tej pory tylko cztery dokumenty dotyczące handlu, transportu, lotnictwa i współpracy jądrowej. Londyn nie przedstawił tekstu prawnego dotyczącego istotnych kwestii, w tym współpracy w zakresie bezpieczeństwa lub rybołówstwa, ani nie podał żadnego tekstu do publicznej wiadomości.

Kurs funta podatny na dalsze ryzyko pandemii; 3 powody, dla których warto kupić parę EURGBP

Funt szterling na tle flagi brytyjskiejAnalitycy banku Nordea Research omawiają perspektywy GBP i oczekują, że para EURGBP wzrośnie do poziomu 0,95 w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Zwracając uwagę na funta szterlinga, uważamy, że są istnieją trzy czynniki, które powodują, że inwestorzy go nie kupują:

  • W Wielkiej Brytanii występuje podwójny deficyt z największym deficytem na rachunku bieżącym (jako% PKB) w G10. Potrzebny jest zatem stały napływ kapitału, aby wzmacniać funta;
  • Wielka Brytania ma duży i ważny systemowo sektor bankowy, który jest szczególnie narażony na kryzysy kredytowe i zakłócenia w globalnym systemie finansowania;
  • Po latach niepewności Brexitu i niskich zwrotów funt szterling stracił na atrakcyjności jako główna waluta rezerwowa.

Podnosimy naszą prognozę dla EURGBP do poziomu około 0,95 w perspektywie krótkoterminowej i uważamy, że GBP jest bardzo podatny na dalsze komplikacje wynikające z kryzysu wywołanego przez koronawirusa – podsumowuje Nordea.

Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony m.in. Grzegorz Moskwa, Marcin 'Wiking' Wicz, Mariusz Drozdowski, Paweł Szwajcar, Łukasz Fijołek, Maksymilian Bączkowski. Dowiedz się więcej i dołącz do nas!
Kurs pary EURGBP na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs pary EURGBP na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here