Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) spadnie do 1,24, a kurs euro (EUR/GBO) wzrośnie do 0,90? Prognozują bankiBrytyjska waluta zawiodła forexowe byki w ostatnim czasie, a kurs funta może zmierzać w kierunku pięciomiesięcznych minimów na wysokości poziomu 1,24 USD, twierdzą analitycy Credit Suisse. Za spadkami popularnego kabla przemawia również zespół strategów z UOB, natomiast Westpac stoi w opozycji do deprecjacyjnej tezy i spodziewa się odbicia w kierunku 1,32 USD.


Kurs funta skazany na spadki? Poziom 1,27 USD kluczowy dla przyszłości GBP/USD

Analitycy Credit Suisse w środowej rekomendacji rynkowej przyglądali się wykresowi GBP/USD wieszcząc możliwość spadków na pięciomiesięczne dołki po wybiciu wsparcia na wysokości 1,27 USD

Te artykuły również Cię zainteresują
Dyskusja w brytyjskim parlamencie z polityki fiskalnej przeniosła się na zasoby niezbędne do zwalczenia koronawirusa. Taki scenariusz jest szkodliwy dla funtowych byków, które od miesięcy budowały nadzieję na uzyskanie stymulantów wzrostowych ze strony rządu i budżetu. Rynek liczył również na podwyżki stóp w wykonaniu Banku Anglii, jednak przez epidemię obecny konsensus sugeruje cięcie o 25 punktów bazowych podczas posiedzenia 26 marca – komentował zespół Credit Suisse.

CS do tej pory prognozował utrzymywanie się kursu funta w przedziale 1,28-1,33 USD, jednak narastanie negatywnych nastrojów i potencjalne spadki pary walutowej EUR/USD mogą doprowadzić do naruszenia dolnego przedziału konsolidacji oraz wybicia 200-okresowej średniej ruchomej w okolicach 1,27 USD, otwierając tym samym drogę do pięciomiesięcznych minimów. Zanim ruch zostanie zrealizowany rynek będzie musiał przetrawić jednak posiedzenie parlamentu w sprawie budżetu zaplanowane na 11 marca oraz decyzję BoE dotyczącą stóp procentowych 26 marca.

Kurs funta pokonując 1,27 USD otworzy sobie drogę do dynamiczniejszej deprecjacji. Źródło: Tradingview.com
Kurs funta pokonując 1,27 USD otworzy sobie drogę do dynamiczniejszej deprecjacji. Źródło: Tradingview.com

Z tezą Credit Suisse zgadzają się analitycy UOB, którzy wierzą w dalszą deprecjację kursu funta. Jednak ich zdaniem wybicie poziomu 1,27 USD w najbliższych tygodniach jest mało prawdopodobne:

Wybicie poziomu 1,2820 pokazało potencjał spadkowy GBP, jednak nawet pomimo tego poziom 1,2700 wydaje się być zbyt mocnym wsparciem, w efekcie czego nie pojawi się na horyzoncie w najbliższym czasie. Funt może konsolidować przez kilka dni zanim wykona ruch w tym kierunku. Od strony wzrostowej jedynie wybicie 1,2900 pozwoliłoby zaktualizować obecny scenariusz na wzrostowy – pisali analitycy UOB w środę.

Z kolei Westpac, który również zwraca uwagę na problemy budżetowe, oczekiwania co do cięcia stóp procentowych oraz niepewność dookoła Brexitu nie jest przekonany co do możliwości realizacji dalszych spadków. Zdaniem analityków banku kurs funta jest już na tyle słaby, że nie powinien dalej się osuwać, a zamiast tego konsolidować nad wspomnianym już kilkukrotnie wsparciem 1,27 USD, a oporem 1,32 USD (strefa ta obowiązuje z niewielkimi wyjątkami od października ubiegłego roku).

Zobacz również: Bank Anglii obetnie stopy w marcu, twierdzi Goldman Sachs

Kurs euro przetestuje okolice 0,90 GBP? Commerzbank liczy na wzrosty pary EUR/GBP

W momencie gdy większość banków w ostatnim czasie skupiła się na prognozach dotyczących GBP/USD, to Commerzbank dopatruje się szans osłabienia funta również na parze EUR/GBP. Kurs euro zdaniem analityków może podejść nawet w okolice 0,89 GBP, testując istotną strefę oporu z października 2019.

Prognozujemy spadek w okolice strefy 0.8610-0.8580, z której powinno nastąpić wyraźniejsze odbicie. Rynek zrealizował ostatnio formację, której mierzony zasięg to okolice 0,90, gdzie cena może podążać po pokonaniu 0,8745 oraz dołków z 20 września na 0.8786 – napisano w nocie Commerzbanku.

Kurs euro ma przed sobą ważną strefę oporu. Jeżeli ją pokona EUR/GBP może podejść pod 0,90 GBP. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro ma przed sobą ważną strefę oporu. Jeżeli ją pokona EUR/GBP może podejść pod 0,90 GBP. Źródło: Tradingview.com

Zobacz również: “Chcesz kupić Bitcoina? Przygotuj się na utratę pieniędzy” – twierdzi przyszły prezes Banku AngliiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here