Naga MarketsFunt słaby 3. dzień z rzędu, a kurs euro narusza istotne wsparcie. Komentuje Marek Rogalski
Marek Rogalski, analityk DM BOŚ

Inflacja CPI w USA powyżej prognoz ekonomistów? Zachowanie się rynków w ostatnich dniach zdaje się sugerować, że taki scenariusz nie jest brany pod uwagę jako istotny czynnik ryzyka. Dużo w tym odwagi, gdyż gdyby tak się stało, to rynki będą żyć w dużej niepewności do posiedzenia FED w najbliższą środę. Z racji tzw. ciszy medialnej decydenci nie będą mogli wcześniej “uspokoić” inwestorów.

Kursy walut vs bankowość centralna

Bardziej “jastrzębi” Europejski Bank Centralny? Biorąc pod uwagę, że dotychczasowa polityka EBC skutecznie maskuje narastające problemy w krajach wchodzących w skład tzw. unii walutowej, wydaje się to być absurdalne. W interesie Lagarde i innych jest to, aby obecne status-quo w polityce monetarnej trwało jak najdłużej. Europejscy decydenci nie będą tymi, którzy będą pierwsi wychodzić przed szereg.

Te artykuły również Cię zainteresują
Problemy wynikające z Delta-Covid? Optymiści powiedzą, że to bzdura, gdyż zachodnie społeczeństwa są zaszczepione (odsetek tych, którzy dostali dawki jest coraz większy) i nie należy się w ogóle indyjską mutacją przejmować. Ciekaw jestem jednak reakcji decydentów w Londynie, kiedy dzienne statystyki zaczną zbliżać się do 20 tys. przypadków dziennie (obecnie jest to już ponad 7 tys., o 2 tys. więcej niż przed tygodniem). Paradoksalnie, zatem to tutaj można szukać jakichś “nieoczekiwanych scenariuszy” mogących mieć wpływ na rynki finansowe (obawy przed jesienną falą i powrotem restrykcji).

Kurs euro (EUR/USD) – rejon 1,2170 już się nie liczy

Kluczowe rozdanie dzisiaj przyjdzie po godz. 14:30. Wtedy to poznamy majowy odczyt inflacji CPI w USA i rozpocznie się konferencja prasowa szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Sama decyzja EBC publikowana o godz. 13:45 nie powinna mieć większego znaczenia. Wpływ tych informacji na rynek jest trudny do oszacowania, gdyż w ostatnich dniach inwestorzy zdawali się ignorować ryzyko płynące z odczytu CPI, a ze strony EBC raczej nie powinniśmy nastawiać się na jakieś niespodzianki.

Wykres dzienny EURUSD

Rejon 1,2170 ostatnio jest coraz częściej naruszany w obie strony, co ogranicza jego znaczenie. W efekcie mocne wsparcie mamy przy 1,2130, a opór przy 1,2240. Ta szersza przestrzeń może dawać “większy szum” na wykresie w najbliższych dniach.

Kurs funta (GBP/USD): Podaż jednak wygrywa na funcie?

Wczoraj można było odnieść wrażenie, że rynek podchwyci “jastrzębi” wątek Andy Haldane’a z Banku Anglii i zrównoważy tym ryzyka płynące ze strony pandemicznych statystyk, czy też politycznych przepychanek wokół irlandzkiego protokołu. Nic z tego. Wygląda na to, że inwestorzy uznali, że odchodzący z końcem czerwca Haldane, może pozwolić sobie na “większą szczerość”, ale nie pociągnie za sobą innych decydentów, którzy po 30.06 będą decydować o kształcie polityki monetarnej. Wróciły, zatem wcześniejsze wątki, które dostały dodatkowe preteksty.

W Wielkiej Brytanii stwierdzono wczoraj ponad 7 tys. nowych przypadków COVID, co raczej powinno skłaniać decydentów do pewnych refleksji, co do planów dalszego odmrażania gospodarki – biorąc pod uwagę, że dominuje bardziej zaraźliwy wariant indyjski, to nie można wykluczyć pięciocyfrowych wartości w statystykach już na początku przyszłego tygodnia. Kolejny wątek to polityczne przepychanki w temacie dalszych losów Irlandii Północnej. Amerykańska administracja krytycznie przygląda się temu, co proponują politycy w Londynie i może dać temu wyraz w dzisiejszych rozmowach Biden-Johnson.

invest
Wykres dzienny GBPUSD

Notowania naruszyły dzisiaj rejon wsparcia przy 1,4090, co może nas kierować w stronę testowania linii trendu wzrostowego przy 1,4025 rysowanej od września ub.r. W kolejnych godzinach głównym rozdającym będzie jednak dolar i reakcja na dane CPI o godz. 14:30. W przypadku powrotu ponad 1,4090 ważnym rejon oporu będzie 1,4150.

Słabość funta bardziej zaznacza się jednak w notowaniach EURGBP. Tu uwagę przykuwa wyraźne odbicie od okolic  0,8580-90 na tygodniowym układzie. Tu z kolei po godz. 14:30 karty może rozdawać euro ze względu na konferencję prasową szefowej EBC.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje cdr | akcje cdprojekt | kontrakty cfd | benefit notowania | maxitrade login | cdr akcje | notowania swig80 |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here