Naga MarketsPo weekendzie funt jest słabszy, choć w opanowanym stylu, gdyż brytyjski parlament nie przystąpił do głosowania nad projektem porozumienia brexitu. Reszta rynku FX pozostaje stabilna. Indeksy rysują mieszany obraz. Ropa jest stabilna po piątkowej realizacji zysków.

  • GBP/USD zjechał na otwarciu ok. 100 pipsów do 1,2875 i od tego czasu pozostaje w pobliżu 1,29.
  • Nie ma jeszcze decyzji Westminsteru odnośnie oceny projektu porozumienia brexitu. W zamian parlament przyjął poprawkę Letwina (głosami 322-306). Według tej poprawki parlament wstrzyma się z akceptacją porozumienia do czasu, aż ustawa implementująca brexit w brytyjskim prawie nie zostanie przyjęta. To przesuwa termin głosowania nad porozumieniem do wtorku, ale również narzuca na premiera Johnsona wymóg zwrócenia się do UE z prośbą o odroczenie brexitu o 3 miesiące (według tzw. uchwały Benna Johnson miał czas do soboty na uzyskanie i zatwierdzenie porozumienia).
  • Boris Johnson wysłał do Brukseli list, w którym prosi o odroczenie, ale bez swojego podpisu. Wysłał też drugi list, w który prosi Brukselę o nieprzyznanie odroczenia.
  • Poprawka Letwina miała zapełnić lukę prawną, gdyż niektórzy posłowie obawiali się, że w przpadku gdyby po akceptacji porozumienia Westminster nie uchwalił legislacji implementującej brexit, Wielka Brytania mogłaby wyjść z UE bez działającej umowy.
  • Mimo powstałego zamieszania pozostaje furtka, w której parlament brytyjski przyjmie stosowną legislację, a przyznane przez UE odroczenie brexitu stanie się zbyteczne i 31 października dojdzie do brexitu. Dlatego reakcja funta na weekendowe wydarzenia jest opanowana.
  • Reszta rynku FX z boku ogląda wydarzenia w Wielkiej Brytanii, które przyćmiewają inne czynniki i odbierają zachęty do rozgrywania innych tematów. Mamy niewielką presję na USD z lekką premią dla NZD, NOK i AUD.
  • Na rynku akcji indeksy dryfują wokół poziomów odniesienia. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,3 proc., a chiński Shanghai Composite traci 0,3 proc.
  • Wicepremier Chin Liu He wypowiadał się pierwszy raz od zeszłotygodniowych rozmów handlowych w Waszyngtonie. Stwierdził, że „obie strony poczyniły znaczne postępy w wielu dziedzinach, kładąc ważny fundament pod podpisanie umowy etapowej”. „Chiny będą współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w oparciu o równy i wzajemny szacunek, aby rozwiązywać nawzajem swoje główne problemy”.
  • Ropa naftowa WTI traci dziś 0,3 proc. do 53,6 USD/b, kontynuując realizację zysków, jaka nawiedziła rynek na koniec piątkowego handlu. Kurs zawrócił od szczytu 54,6 USD/b po wcześniejszym wzroście o 3,4 proc.
Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here