Naga Markets

Funt skazany na recesję i dalsze spadki? Bank Anglii znalazł się w pułapce Funt brytyjski (GBP) ma za sobą trudną pierwszą połowę roku, systematycznie tracąc w stosunku do głównych konkurentów na rynku walutowym. W obliczu rosnącej inflacji, spowalniającego wzrostu gospodarczego i Banku Anglii (BoE), który wydaje się o krok od wprowadzenia brytyjskiej gospodarki w recesję, funt może znacząco tracić na wartości. Rynki oczekują aż siedmiu podwyżek BoE do końca roku, a prognozy dla szterlinga pozostają mieszane.

Dlaczego funt traci na wartości

Funt brytyjski od miesięcy znajduje się pod silną presją podaży, która znajduje wsparcie w rosnących obawach o kondycję brytyjskiej gospodarki. Inflacja na wyspach ciągle nabiera rozpędu, a wzrost gospodarczy spowalnia, co przywodzi na myśl widmo nadchodzącej stagflacji.Ponadto w ciągu ostatniego pół roku wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii uległ spowolnieniu, co odbija się na PKB kraju. Po solidnym wzroście obserwowanym w styczniu i lutym, PKB wysp w marcu zmniejszyło się w ujęciu miesięcznym o -0,1%, a w kwietniu o kolejne -0,3%, sugerując, że najbliższe miesiące będą czasem zaciskania pasa wśród brytyjskich przedsiębiorstw i konsumentów.

Notowania GBP/USD na dzień 26.06.2022 r. Źródło TradingView
Notowania GBP/USD na dzień 26.06.2022 r. Źródło TradingView

Wobec rosnącej inflacji i znacznego nasilenia się kryzysu związanego ze wzrostem cen paliw, żywności, czy niepokoju politycznego oczekuje się dalszego spowolnienia gospodarczego Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ostrzegła, że spodziewa się, iż w tym roku Wielka Brytania doświadczy najwolniejszego wzrostu gospodarczego spośród wszystkich gospodarek G7. Brytyjczycy są jednak tego świadomi, a BoE  obniżył swoje prognozy dotyczące wzrostu dla Wielkiej Brytanii, co oznacza, że recesja wydaje się niemal nieunikniona.

Inflacja uderza w mieszkańców wysp

Inflacja mocno uderzyła w brytyjską gospodarkę już pod koniec ubiegłego roku, kiedy to BoE zaczął podnosić stopy procentowe. Po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, ceny żywności i paliw zaczęły rosnąć. W kwietniu zniesiono limit energetyczny, co oznaczało, że rachunki za gaz i prąd w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosły dla większości gospodarstw domowych.

Inflacja w Wielkiej Brytanii, mierzona wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), wzrosła w kwietniu do 9% w ujęciu rok do roku (YoY) w następstwie skoku cen energii, z 7% w poprzednim miesiącu. W maju wzrost ten był nieco mniej wyraźny i wyniósł 9,1%, jednak na spadki przyjedzie nam jeszcze poczekać.

Prognozy analityków

Biorąc pod uwagę rekordowe odczyty inflacji, kurczącą się gospodarkę i ograniczone możliwości podnoszenia stóp przez BoE, funt może dalej tracić na wartości.

NED

Analitycy Danske Banku w swojej prognozie dotyczącej GBP uznali, że BoE nie może podnieść stóp procentowych tak mocno, jak zakłada rynek. Kondycja gospodarki W.B. nie jest gotowa na kolejne 7 podwyżek, które mogłyby doprowadzić do katastrofy na brytyjskim rynku pracy. W związku z tym analitycy spodziewają się dalszego osłabienia GBP, przewidując jednak, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy notowania EUR/GBP będą zmierzać w kierunku 0,86.

Analitycy PNB Paribas również nie są optymistami w tej kwestii. W swojej najnowszej prognozie dla funta uznali, że BoE rozczaruje rynek, dlatego skorygowali swoją 12-miesięczną prognozę dla EUR/GBP do 0,84 z 0,82. twierdząc:

Z tygodnia na tydzień jesteśmy coraz bardziej ostrożni, co do 12-miesięcznych perspektyw dla brytyjskiej waluty. Biorąc pod uwagę ryzyko recesji w Wielkiej Brytanii, zmieniamy nasz 12-miesięczny cel z 0,82 na 0,84, przez co jest ona teraz zbieżna z naszą 3-miesięczną prognozą – napisali analitycy PNB Paribas.

Handluj GBP/USDw formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

– W maju inflacja wyniosła 9% rok do roku, mimo iż bezrobocie wynosi zaledwie 3,8% z powodu niedoboru pracowników. Powoduje to wtórne efekty inflacyjne, które potęgują ograniczenie dochodów gospodarstw domowych. Brytyjskie firmy doświadczają obniżonych marż i słabnących portfeli zamówień. Majowy wskaźnik Composite PMI nadal sugeruje ekspansję, a najnowsza wartość indeksu wynosi 51,8, ale gwałtownie spadła z poziomu 58,2 w kwietniu, wyraźnie sugerując, w którą stronę zmierza gospodarka – dodali.

– Na tle innych krajów grupy G7, gospodarka brytyjska będzie osiągać gorsze wyniki, dlatego możemy zobaczyć znacznie niższe stopy procentowe pod koniec roku, niż oczekuje tego rynek – podsumowali.

Tymczasem analitycy Citibanku są znacznie bardziej neutralni w swoich przewidywaniach.

– Nie sposób zaprzeczyć, że funt szterling pozostaje bardzo wrażliwy na dynamicznie zmieniające się warunki, w szczególności w parach walutowych niezwiązanych z  USD (blok towarowy – AUD, NZD, CAD), a teraz także EUR i CHF. Ponadto, nawet jeśli BoE zdecyduje się na jeszcze trzy podwyżki, zgodnie z wezwaniami Citi (do poziomu 2%) – to jest on najbliżej końca cyklu zacieśniania ze wszystkich banków centralnych G10 – napisali analitycy.

W perspektywie średnioterminowej analitycy są umiarkowanie niedźwiedzio nastawieni do GBP w stosunku do USD, EUR oraz dolara australijskiego. Przewidują, że w ciągu najbliższych 6 do 12 miesięcy GBP/USD może spaść do 1,20.

– W obliczu rosnącej inflacji i zahamowania wzrostu gospodarczego gospodarka brytyjska wydaje się bardziej podatna na stagflacje niż inne kraje. BoE będzie miał trudności z nadążeniem za cyklem podwyżek stóp procentowych, biorąc pod uwagę, że gospodarka brytyjska jest znacznie bliższa recesji. Dla porównania EBC jeszcze nie zaczął podnosić stóp procentowych, a Fed dopiero rozpoczyna cykl podwyżek. 1,20 to kluczowy poziom dla GBP/USD, którego utrzymania będziemy oczekiwać – powiedziała Fiona Cincotta, starszy analityk rynku Citibanku.

Prognoza GBP przygotowana przez serwis internetowy Wallet Investor oparta na algorytmach przewidywała, że GBP/USD utrzyma się w najbliższym czasie na stałym poziomie, przewidując, że para może zakończyć rok 2022 na poziomie 1,2159, czyli nieco poniżej poziomu, na którym notowana są obecnie. Prognoza dla GBP na 2025 r. zakłada wzrost GBP/USD do 1,3073.

Prognoza AI pickup dla EUR/GBP na rok 2022 przewiduje umocnienie funta do 0,85 do końca tego roku, a następnie znaczne osłabienie do 0,98 w 2025 roku. Prognoza usług EUR GBP na rok 2030 przewidywała dalsze osłabienie funta w kierunku parytetu na poziomie 0,99.

Resztę artykułu znajdziesz w tym miejscu

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: xtb akcje wykres | płatność blik co to | kurs pzu | develia giełda | comarch kurs | kurs hrywny | Dolar nowozelandzki |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here