Banknot 20 funtówNa zakończenie sesji czwartkowej, przed rozpoczęciem handlu 15 lutego, złoty odrabiał straty do większości głównych walut. Najsilniej osłabiał się kurs funta, tracąc po głosowaniu ws. Brexitu, zyski oddawał również kurs euro i kurs dolara, wcześniej testując 3,86 zł. W piątek kursy walut mogą reagować na dane dotyczące sprzedaży detalicznej w UK i polskiej inflacji.


Kurs euro testuje poziom 4,34 po czym zawraca, EUR/PLN oddaje zyski

W trakcie czwartkowej sesji notowania EUR/PLN testowały ponownie 4,34 zł, pogłębiając tym samym wielomiesięczne maksima. Złotówka po siedmiu sesjach wyraźnych strat kończy jednak walentynkowy handel z delikatnym zyskiem – kurs euro traci 0,14%.

kurs euro 14 lutego
Kurs euro w czwartek testował nowe maksima. Źródło: Tradingview.com

Cena na przestrzeni lutego mocno oddaliła się jednak od poziomu 4,30, który zdaniem analityków miał trzymać notowania w ryzach przez następne miesiące. Jeżeli notowania utrzymają się pod zaznaczoną na granatowo linią, wtedy powrót do okrągłego pułapu jest możliwy. Wyjście powyżej oznacza natomiast możliwość dalszego osłabiania się złotówki.

3,86 zł za USD/PLN, kurs dolara nie był tak wysoko od 2017 roku

Pod koniec czwartkowego handlu tracił również kurs dolara, wcześniej testując jednak poziom 3,86 zł, który ostatni raz obserwowano w pierwszej połowie maja 2017 roku. USD/PLN powraca ostatecznie poniżej 3,84 zł, który pełnił rolę istotnego oporu od sierpnia 2018 roku.

kurs dolara 14 lutego 2019 r
Kurs dolara ponownie pod 3,84 zł. Otwiera to drogę do testu 3,80 zł. Źródło: Tradingview.com

Tak długo jak cena będzie znajdowała się pod wspomnianym poziomem, złoty ma szansę umacniać się do dolara. Ostateczne wybicie 3,84 zł byłoby natomiast sygnałem wyjścia z długoterminowej konsolidacji i rozpoczęcia rajdu USD na północ.

Kurs funta traci najsilniej od końca stycznia, GBP/PLN traci po głosowaniu w parlamencie UK

W pierwszej części dnia kurs funta testował poziom 4,95 zł (istotny opór), wieczorem tracąc jednak 1% do złotego – powodem było głosowanie w brytyjskim parlamencie nad poprawkami w obecnej umowie dotyczącej Brexitu, którą premier May udało się wynegocjować w Brukseli.

kurs funta 14 lutego
Kurs funta silnie w dół po głosowaniu w Izbie Gmin. Źródło: Tradingview.com

W efekcie GBP/PLN powraca do 4,90 zł, do najniższych poziomów od tygodnia. Czwartkowy spadek jest jednocześnie najsilniejszym w tym miesiącu.

Najważniejsze dane piątkowej sesji poznamy do 14:00

W piątkowym kalendarzu makroekonomicznym uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wyniki polskiej inflacji (10:00) sprzedaży detalicznej w UK (10:30) oraz europejskiego bilansu handlowego (11:00:

kalendarz makro 14 lutego
Źródło: pl.investing.com

Oprócz tego na godzinę 14:00 zaplanowano przemówienie Coeure z Europejskiego Banku Centralnego. Po godzinie 16:00 pojawią się dodatkowo dane z USA odnośnie nastroju konsumentów, te jednak zazwyczaj nie mają większego wpływu na rynek.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here