Poniedziałek na rynku Forex zaczyna się od sporej zmienności, której przewodzi kurs funta szterlinga, rosnący do 1,6% do dolara amerykańskiego. Waluta USA jest z kolei najmocniej tracącą (co w ostatnim czasie nie dziwi), cały czas cierpiąc przez wzmożony apetyt na ryzyko inwestorów. Wśród walut G8 to właśnie kurs dolara wypada w poniedziałek najbladziej, a w tygodniu, w którym decyzje w sprawie polityki pieniężnej podejmie FOMC ciężko spodziewać się odwrócenia tej tendencji.
- Analitycy ING przyglądają się sytuacji na rynku walutowym w trakcie poniedziałkowej sesji
- Dolar kierowany przez niepewność wokół Brexitu oraz pakiet stymulacyjny w USA
- Kurs funta odbija, jednak może to być jedynie ruch krótkoterminowy
Kurs dolara kierowany przez Brexit i pakiet gospodarczy
Kurs dolara zaczyna nowy tydzień od spadków, ponieważ apetyt na ryzyko pozostaje dość optymistyczny w związku z wiadomościami o wprowadzeniu szczepionki, pokłada się nadzieje wokół pakietu bodźców fiskalnych w Stanach Zjednoczonych i trochę optymizmu w negocjacjach związanych z Brexitem.
Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli chodzi o bodźce stymulacyjne, rynki będą dziś oczekiwały na komentarze sekretarza Stevena Mnuchina i liderki Izby Nancy Pelosi. Dziś zostaną również ujawnione szczegóły dwustronnego wniosku w sprawie 908 miliardów dolarów, chociaż pakiet ten będzie walczył o uzyskanie zgody kongresu.
– Wiadomości związane z Brexitem pozostaną drugim kluczowym motorem dla kursu dolara, a ponieważ nadal jesteśmy skłonni myśleć, że można dojść do porozumienia, nie widzimy zbyt wiele miejsca na odwrócenie trendu niedźwiedziego dolara, również biorąc to pod uwagę, że: (1) Fed powinien w środę powtórzyć swoje stanowcze, gołębie stanowisko; oraz (2) Kongres powinien zapobiec zamknięciu rządu USA, biorąc pod uwagę sytuację kryzysową. Amerykański kalendarz jest dziś pusty – komentował zespół analityków ING.
Kurs euro: Czynniki zewnętrzne dominują
W tygodniu z bardzo cichym kalendarzem danych w strefie euro i po minięciu dwóch kluczowych wydarzeń związanych z ryzykiem w zeszłym tygodniu (zatwierdzenie budżetu UE i posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego), kurs euro ma pozostać głównie pod wpływem czynników zewnętrznych, w szczególności negocjacji z UK.
Nawet jeśli nie otrzymamy w tym tygodniu ostatniego słowa na temat umowy, spadki USD powinny nadal wspierać EUR/USD w kierunku 1,22.
Kurs funta i negocjacje przeciągnięte do Bożego Narodzenia?
Wczoraj naruszono kolejny termin zawarcia umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE, ponieważ Boris Johnson i Ursula von der Leyen zgodzili się przedłużyć negocjacje, ale bez wyznaczania nowego terminu. W raporcie Financial Timesa zasugerowano, że mogą przeciągnąć się do świąt Bożego Narodzenia, powołując się na niektórych urzędników brytyjskich.
Kurs funta dostał impuls wzrostów dzięki tym wiadomościom, ale wydaje się oczywiste, że w niektórych kluczowych kwestiach utrzymują się różnice, a głównym punktem spornym pozostają równe szanse.
– Mimo że do rozwiązania kwestii spornych daleko, nadal uważamy, że porozumienie jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem i dlatego oczekujemy, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni dojdzie do rajdu wzrostowego funta. Mimo to, funkcja reakcji walutowej jest asymetrycznie przechylona w dół, ponieważ pomimo zeszłotygodniowego spadku, GBP nadal wycenia z dużym prawdopodobieństwem ugodę. Jeśli do czwartku nie otrzymamy ostatniego słowa na temat porozumienia, Bank Anglii może utrzymać swoje stanowisko polityczne w niezmienionej formie w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji dotyczącej Brexitu – komentował zespół ING.
Dolar australijski: Ruda żelaza i czynniki zewnętrzne przyćmiewają minutes RBA
Ceny rudy żelaza zostały dziś rano skorygowane po kolejnym silnym i niestabilnym tygodniu ze względu na obawy o podaż i prężny popyt w Chinach. Niedawne wyniki AUD w porównaniu z innymi procyklicznymi walutami były wspierane przez rajd rudy żelaza, a potencjalna szersza korekta (ING nie widzi, aby obecny poziom rudy żelaza był trwały) pozostaje kluczowym zagrożeniem dla silnej dynamiki AUD wraz z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak Brexit.
Protokół Reserve Bank of Australia z dość niespokojnego grudniowego spotkania politycznego (opublikowany dziś wieczorem) będzie prawdopodobnie grał drugie skrzypce.
Autor poleca również:
- Dow Jones i inne rynki akcji optymistyczne na początku tygodnia
- Kurs dolara traci, funt ponownie odbija dzięki Brexitowi. Komentuje Przemysław Kwiecień
- Satoshi Nakamoto, twórca bitcoina (BTC), zniknął 10 lat temu