Naga MarketsDziś mija dokładnie 10 lat od ostatniej podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Ostatnim razem Bank Anglii podniósł stopy o 25 punktów bazowych (do poziomu 5,75%) 5 lipca 2007 roku.

Od wtedy kryzys finansowy zmusił brytyjski bank centralny do obcięcia stóp do poziomu 0,5%, były na tym poziomie od dwóch lat. Obecnie od sierpnia 2016 roku stopy są na poziomie 0,25% jako forma obrony przed skutkami Brexitu.

Wraz z nadchodzącą drugą połową 2017 roku, negatywny wpływ Brexitu możemy zauważyć na kursie funta szterlinga oraz danych gospodarczych. Niepewność związana z Brexitem doprowadziła do silnych spadków funta oraz przyspieszenia inflacji.

Wraz ze wzrostem inflacji szybszym od wzrostu płac, konsumenci poczuli ukłucie w portfelach, wzbudza to niepewność do gospodarki napędzanej konsumpcjonizmem. Oliwy do ognia dolewa niepewność polityczna związana z Brexitem, co jeszcze bardziej zachęca sprzedających do większego nacisku na funta.

W Banku Anglii pojawiły się głosy mówiące o konieczności podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach, jastrzębi komentarza Marka Carneya dodatkowo przygotował rynek na tę ewentualność.

Podczas gdy podniesienie stóp może powstrzymać inflację, może również odbić się na przedsiębiorstwach, a co za tym idzie na konsumentach. Ciekawe, czy Bank Anglii zaskoczy w sierpniu podwyżką stóp procentowych oraz jaka będzie reakcja rynku na takie zdarzenie.

Z technicznego punktu widzenia, GBPUSD stoi przed możliwością dalszych spadków jeśli przebije się poniżej 1,2850.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here