Po wtorkowym risk-on i przecenie USD do ponad 2-letnich minimów dziś Azja zwalnia tempo. EUR/USD zatrzymał się na 1,2080. Na rynku akcji mieszane sygnały, pomimo nowych rekordów na Wall Street. Ropa traci, złoto trzyma się po odbiciu.
Kurs euro przełamał 1,20 USD, a dolar silniej w dół
Klasyczny risk-on zdominował handel we wtorek bez podparcia konkretną informacją. Ostateczne przełamanie 1,20 na EUR/USD dało zielone światło do szerokiej przeceny dolara. Indeks DXY spadł pod 91,50 i znalazł się najniżej od kwietnia 2018 r.
Te artykuły również Cię zainteresują
GBP/USD wyszedł ponad 1,34, a doniesienia w sprawie brexitu dostarczyły dodatkowej zmienności. Prasa donosiła, że negocjacje handlowe weszły do „tunelu” (na końcu którego widać światełko) lub są w końcowym etapie. Jednak optymizm zniknął nieco później w trakcie nowojorskiej części sesji, kiedy źródła Bloomberga podały, że negocjatorzy nadal pozostają w impasie w kluczowych kwestiach.
EUR/PLN wczoraj po południu zjechał pod 4,45. Silny napływ optymizmu przeniknął na rynki wschodzące, a skok EUR/USD ponad 1,20 był dodatkowym katalizatorem dla walut Europy Środkowo-Wschodniej. USD/PLN zanurkował pod 3,69.
Co na giełdach i na rynku surowców?
Na rynku akcji w Azji nastroje są mieszane, a rynek wytracił pęd, pomimo pozytywnych sygnałów z Wall Street, gdzie S&P500 (+1,13 proc.) i Nasdaq (+1,52 proc.) poprawiły historyczne szczyty.
Dziś japoński Nikkei225 zyskał tylko 0,05 proc., ale koreański KOSPI rośnie o 1,6 proc. Chiński Shanghai Composite delikatnie traci.
Chińska giełda i juan znalazły się pod presją po doniesieniach, że prezydent elekt Joe Biden nie zniesie natychmiast ceł na chińskie towary i planuje przegląd pierwszego paktu handlowego z Chinami oraz konsultacje z sojusznikami z Azji i Europy.
Ropa brent spada dziś o 0,6 proc. do 47,1 USD/b. Napięcia między członkami OPEC nie zostały jeszcze załagodzone i zwiększają niepewność, czy kartel uzgodni opóźnienie planów zwiększenia wydobycia.
Ropa WTI także spada do 44,3 USD/b. Nie pomaga raport API, który wskazał na niespodziewany wzrost zapasów surowca w ubiegłym tygodniu o 4,15 mln baryłek (prog. -2,3 mln).
Złoto pozostaje silniejsze ponad 1810 po wczorajszym odbiciu, podczas gdy Bitcoin wycofał się po osiągnięciu wczoraj prawie 20000 USD, pierwszy raz w historii.