Naga MarketsWskaźnik pokazujący miesięczną dynamikę inflacji konsumenckiej (CPI) w Wielkiej Brytanii osuwał się do poziomu 0,2% mdm (poprzednio 0,5% mdm), natomiast dynamika roczna utrzymywała się na pułapie 1,9% rdr (najniższe poziomy od niemal 3 lat). W efekcie kurs funta szterlinga nieznacznie tracił w godzinach przedpołudniowych, do złotego osuwając się poniżej poziomu 4,93 zł.


Marcowa inflacja nie mówi nic nowego, Brexit nadal najważniejszy

Chociaż CPI w ujęciu miesięcznym spowolniła, a w ujęciu rocznym nadal utrzymuje się na wyraźnych dołkach, to odczyty marcowe publikowane przez ONS nie mówią niczego nowego odnośnie obecnych trendów i szerszego obrazu wzrostu cen. Co więcej, głównym tematem wpływającym na ruchy funta szterlinga nadal pozostaje Brexit.

Roczna dynamika inflacji CPI w UK. Źródło: Trading Economics
Roczna dynamika inflacji CPI w UK. Źródło: Trading Economics

Jak podają szczegóły raportu ONS, wzrastające koszty paliw oraz produkcji ubrań były najistotniejszymi czynnikami zmian wartości wskaźników pomiędzy lutym oraz marcem bieżącego roku.

Kurs funta poniżej 4,93 zł, marginalna reakcja w stosunku do dolara

Chociaż funt szterling utrzymał się nad poziomem 1,3040 USD, to w stosunku do złotego dane inflacyjne wywołały silniejszą reakcję. W pierwszych minutach po pojawieniu się danych, kurs funta spadał pod 4,93 zł, testując minima z drugiej połowy marca.

Spadki prezentuje również indeks funta brytyjskiego, który śledzi jego zachowanie w stosunku do ważonego koszyka głównych walut. BXY traci w środę 0,30% i testuje poziom 130,5 pkt.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here