Naga MarketsKurs funta spadnie o 5% jeśli negocjacje ws. Brexit nie przyniosą efektuWciąż ważą się losy porozumienia handlowego między Wielką Brytanią a Unią Europejską po zakończeniu okresu przejściowego. Jeśli do końca roku nie dojdzie do zawarcia umowy, kurs funta może na tym stracić nawet 5 proc., uważają strategowie rynku walutowego. Brytyjska waluta może także zyskać, o ile uda się osiągnąć porozumienie.

  • Pandemia koronawirusa może spotęgować spadek GBP
  • Brak porozumienia wiązałby się z utrudnieniami dla przedsiębiorstw
  • Umowa może zaowocować wzrostem GBP/USD do 1,35

Brexit bez umowy handlowej zagrożeniem dla funta

Według ankiety Bloomberga przeprowadzonej wśród dziewięciu strategów, funt szterling może spaść do 1,25 USD w połowie przyszłego roku, ponieważ zakłócenia te spotęgują szkody gospodarcze spowodowane pandemią. Tymczasem, kurs funta oscyluje w okolicach 1,32 USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Wyznaczanie wsparcia oporu powinno być łatwe. Te kroki Ci w tym pomogą

Perspektywa wyjścia bez umowy nadal wiąże się ze znacznym spadkiem wartości funta szterlinga, ponieważ krucha gospodarka Wielkiej Brytanii doświadcza kolejnego szoku, któremu nie można sprostać za pomocą szeroko zakrojonych środków Bank of England – powiedział Simon Harvey, analityk walutowy w Monex Europe.

Odejście bez żadnego porozumienia przyniosłoby dodatkowe trudności dla przedsiębiorstw w postaci nowych barier handlowych i kontyngentów. Perspektywy strategów są jednak i tak lepsze od tych, które prezentowane były w czerwcu. Wtedy scenariusz zakładający brak umowy zakładał spadek funta do 1,18 USD.

Stratedzy wciąż widzą jednak szanse (70%) na porozumienie w jakiejś formie. Umocnienie funta mogłoby wtedy sięgnąć 2,5 proc., do poziomu 1,35 USD. Według nich byłoby ono mniejsze niż spadek przy no-deal Brexit, gdyż uważa się, że rynki w pewnym stopniu wyceniły już porozumienie.

fpmarkets

Kurs funta zyskuje na początku tygodnia

Na koniec minionego tygodnia, bykom udało się obronić wsparcie w okolicach 1,3150. Wczoraj kurs funta do dolara utrzymał się ponad tą strefą, co daje szansę na kontynuację odbicia.

Najbliższy cel dla wzrostów stanowić mogą ubiegłotygodniowe maksima przy 1,3313. Pokonanie tego poziomu otwierałoby drogę do obszaru wokół 1,3500.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here