Naga Marketsdolar-vs-funt, gbp, usd, funt vs dolarFunt może spaść nawet do parytetu w stosunku do dolara jeśli doszłoby do bezwarunkowego Brexitu bez zawarcia umowy. Wraz ze zbliżającym się terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z Uniie Europejskiej (31 października) idea parytetu funta do dolara wydaje się coraz bardziej prawdopodobna przy utrzymującej się retoryce obu stron sporu.


Kurs funta po 1 USD pojawia się jako ryzyko zewnętrzne

Rupert HarrisonRupert Harrison, zarządzający funduszem w BlackRock Inc., posiada w swoim portfelu bardzo małą ekspozycję na funta gdyż dostrzega ryzyko, że spadnie on do poziomu parytetu dolara po Brexicie bez umowy handlowej. Jego opinia przypomina ostatnią prognozę Morgana Stanleya, która również zakłada, że brytyjska ​​waluta może spaść w kierunku 1 USD w wyniku hard Brexitu.

Również ankieta przeprowadzona przez Bloomberga w tym miesiącu pokazuje, że inwestorzy oczekują spadku funta do 1,10 USD, jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na bezkompromisowe wyjście.

Nowy premier Boris Johnson wielokrotnie powtarzał, że Wielka Brytania opuści UE w terminie do 31 października z porozumieniem lub bez niego, tym samym budząc obawy, że naród zmierza do nieuporządkowanego odejścia z wspólnych struktur, co podsyciło panujący pesymizm w stosunku do funta. Szterling spadł o ponad 7% w ciągu ostatnich trzech miesięcy, co jest najgorszym wynikiem wśród głównych walut.

Względa siła walut
Względa siła walut

Funt jest obecnie na znacznie niższym poziomie, ale nadal uważam, że wyjście bez porozumienia doprowadziłoby do jeszcze większej zmienności i moglibyśmy przetestować parytet przy naprawdę złym przebiegu wydarzeń. Zabawa w „kotka i myszkę” będzie najprawdopodobniej kontynuowana do sierpnia, co będzie bardzo negatywne dla funta szterlinga – powiedział Harrison, który zarządza aktywami o wartości ponad 10 miliardów dolarów w BlackRock.

Kurs funta do dolara (GBPUSD) na kluczowym wsparciu

19% spadek do parytetu w stosunku do dolara dorównałby 25% spadkowi waluty w pamiętną czarną środę, kiedy to Wielka Brytania została zmuszona do wycofania się z europejskiego mechanizmu kursowego. Bank Anglii również oznajmił w listopadzie, że funt może spaść poniżej parytetu do dolara w scenariuszu braku umowy, lecz w tamtym czasie analiza została uznana za zbyt negatywną.

Notowania pary GBP/USD w tym tygodniu dotarły do kluczowej strefy wsparcia 1,20 – 1,2070, a jej przebicie powinno doprowadzić do wzmożonej deprecjacji brytyjskiej waluty.

Kurs GBPUSDConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here