Naga MarketsFunt odrabia straty. ANZ: gospodarka ciągnie GBP w dółPod koniec tygodnia funt odrabia straty w stosunku do dolara. Nie oznacza to jednak, ze problemy brytyjskiej waluty się skończyły. Zastój w rozmowach o umowie handlowej po Brexicie i kolejne zakazy w związku z uderzeniem pandemii poważnie zagrażają gospodarce Zjednoczonego Królestwa.

  • Wielka Brytania nie ustępuje w sprawie dostępu do swoich łowisk.
  • Dług brytyjskiego sektora publicznego wzrósł do 103,5% PKB.
  • Według ANZ, BoE może obniżyć stopy procentowe poniżej zera.

Negocjacyjny impas

Wielka Brytania i Unia Europejska wciąż nie mogą dojść do porozumienia w sprawie przyszłych relacji handlowych. Prezydent Francji Emmanuel Macron nie chce ustąpić w sprawie dostępu europejskich rybaków do brytyjskich łowisk, ponieważ liczy ich poparcie w kolejnych wyborach prezydenckich. Podobnie zdecydowane stanowisko w tej sprawie ma Londyn, który już wcześniej sygnalizował, że nie zamierza ustąpić.

Ważną kwestią pozostają także rządowe subsydia, nad którymi Zjednoczone Królestwo chciałoby zachować kontrolę. Na to nie zgadza się natomiast UE, która obawia się, że zaburzyłoby to sprawiedliwą konkurencję.

Zobacz również: W obecnej sytuacji kurs EUR/USD utrzyma się powyżej 1,16, ocenia TD Securities

Ostatni optymizm nie przesłania faktu, że w rozmowach trzeba jeszcze poczynić znaczne postępy, a ich wynik jest niepewny. Niezależnie od tego, czy dojdzie do porozumienia w sprawie taryf i swobodnego dostępu do łowisk, wzrosną tarcia handlowe. Kontrole graniczne i biurokracja spowolnią przepływ towarów i zwiększą koszty. – przypominają analitycy ANZ.

Funt pod presją

Eksperci banku zwracają uwagę, że zadłużenie brytyjskiego sektora publicznego gwałtownie wzrosło, a Bank Anglii może wprowadzić ujemne stopy procentowe na początku 2021 roku.

W Wielkiej Brytanii kryzys gospodarczy COVID-19 ogranicza wcześniejsze plany wydatków rządu. Dług sektora publicznego wynosi obecnie 103,5% PKB wobec 80,8% na koniec 2019 roku. Istnieje ryzyko, że mniejszy sektor prywatny będzie ponosił koszty reorganizacji wzrostu i ograniczenia zadłużenia. Presja deflacyjna jest silna i spodziewamy się, że w przyszłym roku BoE przejdzie na ujemne stopy procentowe, które będą miały negatywny wpływ na GBP. – oceniają eksperci.

W piątek wartość funta rośnie o 0,32%, a kurs GBP/USD wynosi 1,2969

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here