Naga MarketsFunt odrabia środowe straty Załamanie brytyjskiej gospodarki w drugim kwartale 2020 roku nie pozostawia złudzeń i ukazuje skalę strat wywołanych przez kryzys. Recesja w Wielkiej Brytanii jest największa w Europie, a rynek zareagował na te informacje silnymi spadkami funta.

  • PKB Wielkiej Brytanii spadło w drugim kwartale o 20,4%.
  • Według ONS, w czerwcu były widoczne oznaki ożywienia.
  • Funt odrabia straty w stosunku do dolara i zyskuje 0,25%.

Mocne uderzenie w brytyjską gospodarkę

W okresie od kwietnia do czerwca, kiedy to ograniczenia i nakazy dotyczące bezpieczeństwa był najsurowsze, PKB Zjednoczonego Królestwa skurczyło się o 20,4%, co jest najgorszym wynikiem od 1955 roku, kiedy zaczęto zbierać dane. Wynik ten jest jednak minimalnie lepszy od prognoz analityków, którzy szacowali 20,5% spadek PKB. W pierwszym kwartale brytyjska gospodarka skurczyła się o 2,2%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według brytyjskiego Office for National Statistics, najsilniej dotknięte zostały usługi i sektor budowlany, a w czerwcu było widać ożywienie.

Zobacz również: Mercor rekomenduje 0,25 zł dywidendy na akcję za r. obr. 2019/2020

Gospodarka zaczęła się odbijać w czerwcu, kiedy to ponownie otwierano sklepy, fabryki zaczęły zwiększać produkcję, a budownictwo mieszkalne stopniowo się ożywiało. Mimo to PKB w czerwcu nadal pozostaje na poziomie niższym o jedną szóstą od poziomu odnotowanego w lutym, przed uderzeniem wirusa. – powiedział dyrektor ds. statystyk gospodarczych w ONS Jonathan Athow.

GBP/CHF na niewielkim plusie

Na złe wyniki gospodarki natychmiast zareagował kurs funta, który w środę osłabił się w stosunku do dolara o 0,15%. Od rana w czwartek brytyjska waluta silnie rośnie zyskując do 9:30 0,25%.

Kurs wymiany funta szterlinga/dolara będzie nadal uzależniony od wartości waluty amerykańskiej, a nie od rozwoju sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii. – powiedział w rozmowie z Reutersem Kit Juckes, strateg w Societe Generale.

Środa przyniosła także duże spadki kursów GBP/EUR i GBP/CHF, które straciły odpowiednio 0,52% i 0,70%.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD, GBP/CHF i GBP/EUR w czwartek, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here