Naga Markets

Kurs euro (EUR/GBP) wzrośnie do 0,92. Kurs funta pod presją hard BrexituAnalitycy z Rabobanku utrzymują pogląd, że para walutowa EUR/GBP może wzrastać dalej w perspektywie najbliższego miesiąca. Jednak w ich ocenie politycy mogą nadal utorować drogę do umiarkowanego odreagowania za sześć miesięcy. Ostrzegają, że cross walutowy prawdopodobnie wzrośnie do 0,92. Tymczasem para zakończyła miniony tydzień na poziomie 0,9120.

  • W stosunku do dolara GBP spadł o około 4,8% od początku września. Niewykluczona dalsza deprecjacja brytyjskiej waluty
  • Brexit bez umowy handlowej pogorszy sytuacje gospodarczą w Wielkiej Brytanii
  • Ryzyko niezgody w rządzie Johnsona i wprowadzenia ujemnych stóp procentowych

EUR/GBP: niepewność związana z Brexitem osłabi funta – Rabobank

Wiele wskazuje na to, że funt szterling zmierza do najgorszego miesiąca od października 2016 r. W stosunku do dolara GBP spadł o około 4,8% od początku września.Ruch na GBP/USD został spotęgowany przez szerokie odbicie wartości dolara, więc straty funta są nieco mniej szokujące, bo 2,4% w stosunku do euro – napisano w raporcie.

W ostatnich tygodniach na rynku wielu ekspertów się zastanawiało czy funt szterling osiągnął „szczyt rynku niedźwiedzia”.

Biorąc pod uwagę ogromny stopień niepewności politycznej z jaką Wielka Brytania będzie musiała zmierzyć się w nadchodzących miesiącach, uznajemy za nierozsądne wykluczenie perspektywy dalszej gwałtownej deprecjacji funta – dodano.

Główny scenariusz ekspertów z Rabobanku zakłada, że niepewność związana z Brexitem prawdopodobnie popchnie kurs EUR/GBP do poziomu 0,92 w nadchodzących tygodniach, po których spodziewają się częściowej poprawy dla GBP, co spowoduje ruch do 0,89 w horyzoncie 6 miesięcy.

Można jednak wyobrazić sobie scenariusz Brexitu bez umowy handlowej i kolejne pogorszenie sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii, co z kolei może doprowadzić zarówno do zwiększonej niezgody w rządzie Johnsona, jak i do wprowadzenia ujemnych stóp procentowych przez Bank Anglii Czynniki te mogą spowodować znaczny spadek wartości funta – podsumowano.

XTB

Jednocześnie zdaniem ekonomistów z HSBC, wyzwania na zewnątrz Wielkiej Brytanii, w połączeniu z trudną ścieżką wzrostu w kraju i ograniczoną elastycznością fiskalną sugerują, że GBP powinien spaść niezależnie od rozwoju sytuacji.

Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:

 Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here