Naga Markets



Funt szterling był jedną z najsłabszych walut grupy G10 na początku listopada, chociaż nadal zyskiwał niemal 2% w stosunku do dolara amerykańskiego. Szerokie osłabienie USD pomogło podbić kurs pary GBP/USD z powrotem powyżej 1,3000, jednak nadal istnieje pewien dystans do szczytu z początku września, tuż poniżej 1,3500. Perspektywa zawarcia umowy handlowej jest potencjalnym pozytywnym katalizatorem dla GBP, ale pozostają wątpliwości co do trwałości jakichkolwiek zysków, biorąc pod uwagę słabe fundamenty Wielkiej Brytanii, zauważają eksperci z MUFG banku.

  • Jeśli Joe Biden zostanie prezydentem, Brexit na zasadach WTO będzie mniej atrakcyjny dla rządu Wielkiej Brytanii
  • Brytyjski rząd ponownie umieścił kraj w narodowej blokadzie przynajmniej do 2 grudnia
  • BoE prognozuje ponowny spadek PKB o 2% w IV kw. i głębszy spadek -11% w całym 2020

GBP/USD może nie utrzymać przebicia powyżej 1,35 przez dłuższy czas – MUFG

Wciąż brakuje postępów w rozmowach handlowych w sprawie Brexitu. Główny negocjator UE ds. Brexitu, Michel Barnier, ostrzegł, że istnieją „poważne rozbieżności” w odniesieniu do zasad rybołówstwa i konkurencji. Osłabiło to oczekiwania na porozumienie handlowe na początku tego miesiąca.

Z kolei jeśli Joe Biden zostanie prezydentem, może to sprawić, że Brexit na zasadach WTO będzie mniej atrakcyjny dla rządu Wielkiej Brytanii. Joe Biden od dawna wspiera integrację europejską i jest zaangażowany w ochronę Porozumienia Wielkopiątkowego.

Może to skomplikować szybkie ustalenie nowej umowy handlowej między Wielką Brytanią, a Stanami Zjednoczonymi w porównaniu do drugiej kadencji prezydenta Trumpa. Jeśli Joe Biden zostanie zatwierdzony jako nowy prezydent, może to zwiększyć presję na Wielką Brytanię, aby sfinalizowała handel z UE. Ta perspektywa prawdopodobnie pomoże złagodzić ryzyko spadku GBP – napisano w raporcie.

Tymczasem brytyjski rząd ponownie umieścił Wielką Brytanię w narodowej blokadzie przynajmniej do 2 grudnia, chociaż może to zostać przedłużone. To skłoniło BoE do prognozowania ponownego spadku PKB o 2% w IV kw. i głębszego spadku -11% w całym 2020 r.

W odpowiedzi BoE i rząd wdrożyły dalsze „skoordynowane” bodźce. BoE znacznie rozszerzył QE o 150 mld GBP, a rząd przedłużył program wsparcia urlopów do końca marca. W chwili obecnej uczestnicy rynku nie wydają się nadmiernie zaniepokojeni ryzykiem spadku wynikającym z obaw związanych z finansowaniem ze środków pieniężnych, sądząc po względnej stabilności GBP. Bank Anglii pomaga rządowi zapożyczać się na potęgę przy rekordowo niskich stopach zwrotu – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here