Naga MarketsKurs funta nie zareaguje spadkiem na ważne wydarzenia w tym tygodniu, twierdzi MUFGW tym tygodniu oczy wszystkich inwestorów zwrócone są na kurs funta szterlinga w związku z posiedzeniem Banku Anglii (BoE) oraz wyborami parlamentarnymi w Szkocji. Analitycy MUFG są zdania, że publikacja nowych prognoz banku centralnego może krótkoterminowo zaszkodzić funtowi, wybory zejdą natomiast na dalszy plan w związku z pandemią.

  • Inwestorzy pozycjonują się na funcie czekając na wskazówki BoE dotyczące zmian w zakresie skupu aktywów
  • MUFG podziela pogląd, że negatywna reakcja GBP w tym tygodniu powinna być ograniczona
  • Analitycy instytucji komentują również posiedzenie Banku Rezerw Australii (RBA) i reakcję AUD

Kurs funta: Aktualizacja polityki BoE i wybory w Szkocji w centrum uwagi

W nadchodzącym tygodniu funtowi grożą dwa ważne wydarzenia, które mogą doprowadzić do większej zmienności. W czwartek odbędzie się posiedzenie Banku Anglii (BoE) w sprawie polityki monetarnej wraz z publikacją kwartalnego raportu o inflacji, co wywoła wzmożone spekulacje wśród uczestników rynku, że BoE może zasygnalizować zmianę swojego obecnego nastawienia politycznego poprzez zmniejszenie zakupów w ramach programu skupu aktywów (QE).

Te artykuły również Cię zainteresują
– Jak podkreślaliśmy w naszym ostatnim komentarzu, BoE zobowiązał się do zakupów na łączną kwotę 875 mld GBP (+20 mld GBP długu korporacyjnego), które miały zostać zakończone “mniej więcej do końca 2021 roku”. Przy obecnym tempie skupu wynoszącym 4,4 mld GBP tygodniowo, zakończenie nastąpi w tygodniu kończącym się 10 września. BoE ma kilka możliwych opcji do rozważenia:

(1) utrzymanie obecnego tempa i zwiększenie APF o 70 mld GBP, aby zapewnić jego funkcjonowanie do końca roku; (2) stopniowe zmniejszanie do 2,4 mld GBP tygodniowo z zapewnieniem, że APF będzie funkcjonował do końca roku; (3) zmniejszanie o mniejszą kwotę z koniecznością ponownego zmniejszania przed końcem roku; (4) utrzymanie obecnego tempa i stopniowe zmniejszanie w późniejszym terminie; (5) lub zmniejszenie docelowego APF z 895 mld GBP i wcześniejsze zakończenie zakupów – prognozuje Lee Hardman, analityk walutowy MUFG.

Jeśli BoE poczeka do czerwca ze zmniejszeniem skali programu, w APF pozostanie 48 mld GBP, co pozwoli na cotygodniowe tempo 1,8 mld GBP do końca roku. MUFG zakłada, że warianty (1) i (5) są wykluczone, a pozostałe opcje dotyczą sposobu rozłożenia zakupów na przyszłość.

Ryzyko polega jednak na tym, że szybsze wycofanie się z programu może być postrzegane jako jastrzębie, szczególnie w sytuacji, gdy inne banki centralne (poza BoC) utrzymują stabilne nastawienie. Co więcej, inflacja w I kwartale okazała się słabsza od oczekiwań i wyniosła 0,65% wobec oczekiwanych 0,82%.

– Różnica w tempie skupu przez resztę roku w przypadku oczekiwania do czerwca nie jest znacząca, dlatego skłaniamy się ku wstrzymaniu się z decyzją i umożliwieniu wczesnej analizy tempa spadku oszczędności gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Może to doprowadzić do początkowego rozczarowania i osłabienia kursu funta w tym tygodniu, choć spodziewamy się, że będzie ono krótkotrwałe, gdyż BoE zbliża się do ograniczenia QE w lecie – dodaje analityk MUFG.

Drugim ważnym ryzykiem dla funta w tym tygodniu jest wynik wyborów parlamentarnych w Szkocji w czwartek. Według najnowszych sondaży oczekuje się, że partie niepodległościowe zdobędą większość głosów, choć to, czy SNP zdobędzie większość samodzielnie, pozostaje na “ostrzu noża”. SNP została wzmocniona przez sondaż BMG Research dla The Herald, który pokazał, że może ona zdobyć niewielką większość siedmiu miejsc.

Rynek opcji nie boi się wyborów w Szkocji. Źródło: MUFG

Oczekuje się, że partie niepodległościowe SNP (68), Alba Party (2) i Zieloni (9) zdobędą 79 ze 129 dostępnych miejsc. Większość dla SNP sama w sobie mogłaby wywołać początkową wyprzedaż kursu funta poprzez wzmocnienie argumentów SNP za przeprowadzeniem nowego referendum niepodległościowego.

– Podzielamy jednak pogląd rynku, że negatywna reakcja funta w tym tygodniu powinna być stosunkowo ograniczona. Implikowana zmienność kursu funta wzrosła na nadchodzący tydzień, ale jest to stosunkowo niewielka korekta. Jest mało prawdopodobne, by rząd brytyjski był przychylny wezwaniom do przeprowadzenia nowego referendum niepodległościowego w środku globalnej pandemii. Bardziej istotne zagrożenia dla funta związane z niepodległością Szkocji będą miały miejsce w przyszłości – wyjaśnia Hardman.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin informacje | notowania kryptowaluty | dax30 wykres | gpw komentarze | notowania pkn orlen |

AUD: RBA planuje zrewidować politykę w lipcu

Kurs dolara kontynuuje wzrost na początku nowego miesiąca. Siła USD była najbardziej widoczna w nocy w stosunku do walut powiązanych z surowcami, takich jak korona norweska i dolar nowozelandzki. Dolar australijski również osłabł, chociaż ostatnia aktualizacja polityki RBA miała jedynie ograniczony wpływ na jego wyniki.

Zgodnie z oczekiwaniami RBA utrzymał stopę kasową i trzyletni cel dochodowy na poziomie 0,10%. Prezes Lowe stwierdził, że RBA zrewiduje swoje stanowisko polityczne w lipcu. RBA musi zdecydować, czy przesunąć kontrolę nad krzywą rentowności, tak aby celować w obligacje o zapadalności w listopadzie 2024 r. z obecnych obligacji w kwietniu 2024 r. W tym samym czasie RBA będzie musiał określić plany dotyczące programu QE, który ma się zakończyć pod koniec września.

– Oczekujemy, że w lipcu RBA ogłosi rozszerzenie swojego obecnego gołębiego nastawienia. W dzisiejszym oświadczeniu RBA powtórzył, że pozostaje zaangażowany w utrzymanie wysoce wspierających warunków monetarnych” i “jest przygotowany do podjęcia dalszych zakupów obligacji, aby wspomóc postęp w kierunku osiągnięcia celów pełnego zatrudnienia i inflacji” – komentuje Lee Hardman, analityk walutowy MUFG.

RBA przyznał, że australijska gospodarka wychodzi z szoku COVID silniej niż oczekiwano i ponownie podniósł swoje prognozy PKB na ten rok do 4,75% i na przyszły rok do 3,5%. Wzrost powyżej trendu powinien utrzymać presję na obniżenie stopy bezrobocia, która ma dalej spadać do około 5% na koniec tego roku i 4,5% na koniec przyszłego. RBA szacuje, że prawdopodobnie musi ona spaść bliżej 4,0%, zanim wzrost płac przyspieszy.

Potrzebny będzie dalszy postęp na rynku pracy, aby RBA nabrał większej pewności, że rynek pracy osiągnie pełne zatrudnienie. Bardziej niepokojąca dla RBA będzie inflacja poniżej celu. Ostatni raport CPI pokazał, że inflacja bazowa (przycięta średnia) spadła w marcu do rekordowo niskiego poziomu 1,1%. RBA oczekuje, że w tym roku inflacja bazowa wyniesie około 1,5%, a następnie wzrośnie do 2% do połowy 2023 roku. Brak presji inflacyjnej ponownie zachęci RBA do utrzymania luźniejszej polityki przez dłuższy czas.

W przeciwieństwie do BoC, który ostatnio przesunął plany podwyżek stóp procentowych na drugą połowę 2022 r., RBA pozostaje przy planach, aby nie rozpoczynać podwyżek najwcześniej do 2024 r. Utrzymujące się gołębie nastawienie RBA będzie hamować dalsze wzrosty AUD, gdyż opierają się one na poprawiających się fundamentach.

– Nadal uważamy jednak, że nie powstrzyma to dalszych wzrostów AUD w związku z wyższymi cenami surowców i poprawą sentymentu inwestorów do ryzyka na świecie. Nadal oczekujemy, że AUD/USD wzrośnie powyżej poziomu 0,8000 – dodaje Hardman.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here