Naga MarketsKurs euro, dolara, funta i franka do złotegoPoczątek lipca to nie tylko początek nowego miesiąca. To również początek nowego kwartału oraz półrocza. W związku z powyższym warto podsumować jak na przestrzeni ostatnich miesięcy zmieniały się kursy popularnych walut oraz jak na ich tle prezentował się polski złoty.

  • Kurs franka największym wygranym I półrocza 2020 r.
  • Kurs franka wzrósł od początku roku o 28 gr.
  • Kurs euro wzrósł od początku roku o 21 gr.
  • Kurs dolara wzrósł od początku roku o 16 gr.
  • Kurs funta spadł od początku roku o 7 gr.

Wydarzenia, które wstrząsnęły rynkami

Pierwsze półrocze 2020 roku przebiegało na światowych rynkach finansowych niezwykle emocjonująco. Już na początku stycznia rynkami wstrząsnęła informacja o tym, że na specjalne polecenia amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpadokonano ataku, wskutek którego zginęli irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis. Działania te przyczyniły się do spadku notowań amerykańskich indeksów giełdowych, największej od września ub.r. aprecjacji ropy naftowej oraz zauważalnego wzrostu ceny złota oraz Bitcoina, który na irańskiej platformie peer-to-peer LocalBitcoins przekroczył barierę 24 tys. USD.

Kolejne miesiące również przyniosły sporą zmienność. Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił bowiem decydentów politycznych do podjęcia radykalnych działań zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa, co w naturalny sposób przyczyniło się do powstania największego od lat kryzysu gospodarczego. Chcąc łagodzić jego skutki, zdecydowana większość banków centralnych obniżyła swoje stopy procentowe i wprowadziła szereg programów pomocowych mających wspierać utrzymanie zatrudnienia oraz zapewnić płynność sektora finansowego.

To wszystko sprawiło, że rok 2020, a przynajmniej jego pierwsze półrocze zapisze się na kartach historii rynków finansowych jako niezwykle interesujący okres. Jak w tym czasie zmieniały się jednak kursy popularnych walut?

Frank szwajcarski najsilniejszą spośród walut G8

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się frank szwajcarski, którego kurs wzrósł od początku roku o 4,60 proc. Nieco mniejszą aprecjację dostrzec można było także na notowaniach jena japońskiego (+3,22 proc.), euro (+2,59 proc.) oraz dolara amerykańskiego (+1,87 proc.). Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególną uwagę zasługuje natomiast funt szterling, którego kurs osunął się w pierwszym półroczu 2020 r. aż o 4,91 proc.

zmienność walut grupy G8 w I półroczu 2020 r. | Źródło: mataf.net

Kurs franka wzrósł o 28 groszy

Kurs franka szwajcarskiego wzrósł od początku roku o niemal 28 groszy (choć w skrajnym momencie jego aprecjacja wynosiła niemal 47 groszy). Mimo, że w drugiej połowie maja i jeszcze na początku czerwca obserwowaliśmy jego dynamiczną deprecjację, to od 3 czerwca kurs franka znów powoli rośnie. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie mógłby on nawet dotrzeć do 4,2450 zł. To właśnie tam znajduje się bowiem ostatnio pokonane wsparcie (teraz opór).

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs euro wzrósł o ponad 21 groszy

Kurs euro wzrósł od początku roku o ponad 21 groszy (choć w skrajnym momencie zasięg jego aprecjacji przekraczał 38 groszy). Mimo, że od drugiej połowy marca do początku czerwca osunął się on o ponad 26 groszy z 4,6345 zł do 4,3711 zł, to od miesiąca ponownie obserwujemy jego spokoje wzrosty. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby wzrosnąć w najbliższym czasie nawet do 4,5150 zł. To właśnie tam znajduje się bowiem ostatnio pokonane wsparcie (teraz opór).

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara wzrósł o ponad 16 groszy

Kurs dolara wzrósł od początku roku o ponad 16 groszy (choć w skrajnym momencie jego aprecjacja przekraczała 51 groszy). Od drugiej połowy marca do początku czerwca USD osunął się bowiem o ponad 42 grosze z 4,3083 zł do 3,8877 zł. Tam też pojawiła się reakcja popytowa i od pewnego czasu znów obserwujemy spokojne wzrosty. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs dolara mógłby wzrosnąć nawet powyżej 4 zł, a dokładnie 4,02 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta spadł o ponad 7 groszy

Kurs funta będący najsłabszą spośród walut grupy G8 osunął się od początku roku o nieco ponad 7 groszy. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w skrajnych momentach tracił on nawet ponad 29 groszy a chwilę później zyskiwał ponad 22 gr. W ciagu zaledwie 17 sesji między 19 marca a 13 kwietnia br. kurs funta wzrósł o niemal 52 grosze. Od początku maja br. obserwowaliśmy jednak jego zauważalną deprecjację.

Mimo, że od wtorku kurs funta znów notuje wzrosty, to ich potencjalny zasięg nie wydaje się zbyt duży. Od najbliższego, istotnego oporu dzielą go bowiem zaledwie nieco ponad 3 grosze.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Autor poleca także:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułiVoting “wybiera” nowego prezydenta Polski
Następny artykułMaksymilian Bączkowski zaprasza na Live Trading. +30% zysku w II kw. br.!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here