Naga MarketsFunt najmocniejszy od 3 lat, to jednak kurs dolara NZD rośnie najsilniej w połowie tygodniaPowtórzenie przez prezesa Rezerwy Federalnej (Fed), Jerome Powella, retoryki mówiącej o luźniejszej polityce pieniężnej w dłuższym okresie bez względu na poprawiające się perspektywy gospodarcze pozostaje kluczowym punktem przemawiającym za ogólnym spadkiem kursu dolara, twierdzi Chris Turner, analityk ING.

  • W środę najsilniejszą walutą pozostaje dolar nowozelandzki, a funt nieznacznie pogłębia 3-letnie maksima
  • Po stronie spadkowiczów dominują kurs jena oraz kurs franka szwajcarskiego
  • Główna para walutowa EUR/USD zawisła w okolicach 1,2150 dol.

Kurs dolara vs. druga runda wystąpienia Powella przed Senatem

Prezesowi Fed Jerome Powellowi udało się wczoraj w swojej pierwszej rundzie zeznań w Kongresie przekazać zdecydowanie gołębi komunikat, co zapewniło tymczasowe wsparcie osłabionym obligacjom USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Powtórzenie przez Fed luźniejszej polityki na dłużej i brak sygnału do ograniczenia skupu obligacji bez względu na poprawiające się perspektywy gospodarcze pozostaje – z perspektywy walutowej – kluczowym punktem przemawiającym za ogólnym spadkiem wartości dolara, a także przewagą walut rynków wschodzących i walut surowcowych G10.

– Mimo że Powell celowo odrzucił obawy o nadmierną presję inflacyjną, duże bodźce fiskalne prezydenta Bidena będą podtrzymywać oczekiwania inflacyjne rynków, co w połączeniu z zakotwiczonymi oczekiwaniami co do stóp procentowych może nadal oferować nieatrakcyjny profil realnej stopy procentowej dla dolara – komentuje Chris Turner z ING.

Szef Fed wystąpi dziś ponownie przed komisją Izby Usług Finansowych, ale wpływ na rynek może być bardziej ograniczony, gdyż prawdopodobnie usłyszymy szerokie powtórzenie wczorajszego komunikatu. Poza tym, kalendarz danych z USA zawiera dziś jedynie dane z rynku mieszkaniowego o niewielkim wpływie na rynek.

Indeks USD znalazł pewne wsparcie w okolicach poziomu 90,00, a kontrakty terminowe na akcje wskazujące na słabe otwarcie w środę mogą zapewnić podporę dla dolarowych byków, ale przemówienie Powella prawdopodobnie wzmocniło niedźwiedzie nastawienie do USD i możemy zobaczyć przełamanie 90,00 przed końcem tygodnia.

Euro zakotwiczone na ważnym poziomie, kurs funta testuje 1,42 dol.

EUR/USD zawisło w okolicach poziomu 1,2150 w ciągu ostatnich 24 godzin i chociaż kurs euro radził sobie w tym tygodniu lepiej niż inne nisko rentowne waluty, takie jak japoński jen i frank szwajcarski, brak katalizatorów specyficznych dla EUR w nadchodzących dniach sugeruje, że więcej słabości USD będzie potrzebne tej parze, aby wspiąć się powyżej poziomu 1,2200.

Na froncie brytyjskim z kolei prezes Banku Anglii Andrew Bailey będzie dziś zeznawał przed parlamentarną Komisją Skarbu i stanie przed podobnym wyzwaniem jak wczoraj Powell: przedstawienie ostrożnego i gołębiego komunikatu pomimo wyraźnie zachęcających perspektyw ożywienia gospodarczego.

Jakiekolwiek odniesienie do ujemnych stóp procentowych będzie, jak zwykle, miało zwiększony wpływ na funta, ale rynki odeszły już od narracji o polityce ujemnych stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i ogólne odniesienie do otwartości na więcej bodźców monetarnych nie powinno zmienić tych oczekiwań. Jakiekolwiek załamanie rajdu GBP – wciąż napędzanego przez solidne postępy w szczepieniach – powinno być zdaniem ING krótkotrwałe.

Kurs dolara nowozelandzkiego liderem aprecjacji: RBNZ raczej nie ograniczy wzrostów NZD

Komunikat Banku Rezerw Nowej Zelandii w nocy nie zaskoczył rynków: bank zachował gołębi ton sygnalizując potrzebę przedłużonego wsparcia monetarnego, ale podniósł swoje prognozy dla PKB i zatrudnienia. W porównaniu z sąsiednim Bankiem Rezerwy Australii, komunikat RBNZ był mniej gołębi.

– To naszym zdaniem powinno pozostawić szersze pole do spekulacji na temat zacieśniania polityki RBNZ w nadchodzących miesiącach. Przy utrzymującej się dywergencji monetarnej i cenach rudy żelaza, które na obecnych poziomach wydają się nie do utrzymania, bilans ryzyk dla AUD/NZD pozostaje naszym zdaniem krótkoterminowo przechylony w dół – podsumowuje ING.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed lublin notowania | akcje jsw prognozy 2020 | kurs kryptowaluty | kursy kryptowalut | lotos cena akcji | kurs zlotegoConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here