Naga MarketsFunt najmocniejszy, kurs dolara drugą walutą Forex w poniedziałekZmienność od kilku godzin jest niska, ale dolar zdołał odrobić straty i jest dzisiaj drugą, najmocniejszą walutą po funcie, który zyskał po tym jak sondaże pokazały, że Boris Johnson ma „zagwarantowaną” komfortową większość w Izbie Gmin po grudniowych wyborach, co pozwoliłoby mu doprowadzić do końca Brexit.

Niemniej siła dolara pokazuje, że rynkom łatwiej jest powrócić do schematu z piątku – amerykańska waluta zyskiwała względem pozostałych, gdyż widoczny był kontrast w odczytach indeksów PMI – a optymizm związany z możliwymi postępami w rozmowach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, pozostaje umiarkowany. Nadzieję wlały doniesienia z niedzieli o tym, że Chińczycy zaostrzą przepisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, ale nadal brak konkretów.

Teoretycznie pozytywne wieści napłynęły dzisiaj ze strony chińskiego dziennika Global Times, który twierdzi, że strony są bardzo blisko zawarcia porozumienia „pierwszej fazy”, które uwaga (!), może zawierać też zapisy o cofnięciu części taryf, a opóźnienia wynikają właśnie z rozbieżności związanych ze skalą tego posunięcia. Chińska narracja zdaje się być bardziej optymistyczna, niż doniesienia amerykańskich mediów, ale rynkom potrzebny jest teraz konkret – jeżeli porozumienie ma zostać podpisane do połowy grudnia, to na dniach powinniśmy poznać datę i miejsce spotkania oficjeli. Inaczej temat zacznie się rozmywać, a rynki skupią się na danych makro, które aż tak optymistyczne już nie są – w takim układzie nadal faworyzowany byłby dolar, bo akurat odczyty z USA nie były złe, a FED wyraźnie dawał do zrozumienia, że wstrzyma się z decyzjami o dalszych obniżkach stóp.

Wykres dzienny NZDUSD
Wykres dzienny NZDUSD

W kontekście faworyzowania dolara ciekawie wygląda kontekst NZDUSD. Kiwi było jedną z mocniejszych walut w zeszłym tygodniu, do czego przyczyniły się malejące oczekiwania, co do obniżki stóp przez RBNZ. Dzisiaj o godz. 22:45 poznamy kwartalne dane nt. dynamiki sprzedaży detalicznej. Mediana oczekiwań mówi o możliwym przyspieszeniu do 0,5 proc. k/k. Jeżeli rynek otrzyma lepszy odczyt to być może NZDUSD spróbuje wyłamać się z widocznego dzisiaj prymatu dolara…tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here