Naga MarketsFunt najdroższą, forint najtańszą walutą w ofercie Cinkciarz.pl. Kursy 28 walut W 2010 r. Cinkciarz.pl udostępnił internetową wymianę walut, obecnie funkcjonującą dla 28 par walutowych z polskim złotym. W najnowszym wpisie na blogu spółka sprawdza, które waluty dostępne w ofercie są najdroższe, a które najtańsze. W tym momencie najwyższy jest kurs funta, najniższy pozostaje natomiast kurs węgierskiego forinta.

  • 1 zł wystarczy, aby kupić blisko 80 forintów. Węgierska waluta jest tak tania, że w kantorach nie podaje się jej ceny jednostkowej, lecz notowania odnoszące się do 100 HUF
  • O 20 lat młodszy od forinta jest dirham (AED) Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W obiegu pojawił się w 1966 r., zastępując rupię Zatoki Perskiej.
  • USA, Kanadę, Australię, Nową Zelandię, Singapur i Hongkong łączy wspólna nazwa waluty

Kurs funta najdroższy

Skoncentrujmy się wszakże na tym, co Cinkciarz.pl oferuje na wymianę. W 28-walutowej stawce liderem wydaje się funt brytyjski (GBP), za którego trzeba zapłacić – wg danych z 22 lutego 2021 r. – 5.19 zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wprawdzie „historycznie” jesteśmy przyzwyczajeni do kursu wykraczającego ponad barierę 5 zł, niemniej jednak pobrexitowe targi o umowę handlową Wielkiej Brytanii z Unią Europejską nie wpływały na funta korzystnie.

Rynkowa wartość to nie jedyne kryterium dominującej roli szterlinga. Uchodzi on bowiem również za najstarszą walutę świata, której pierwsze banknoty wypisywano odręcznie. Z serwisu Globalexchange dowiadujemy się, że u schyłku X wieku za jednego funta dało się kupić 15 krów. Dziś za taką samą kwotę w Wielkiej Brytanii da się kupić niewiele ponad litr mleka.

Dopiero od 1971 r. funt składa się ze 100 pensów, wcześniejszy podział nie wiązał się z systemem metrycznym i rozkładał jednostkę brytyjskiej waluty na 20 szylingów.

Kurs forinta pozostaje najtańszy

1 zł wystarczy, aby kupić blisko 80 forintów. Węgierska waluta jest tak tania, że w kantorach nie podaje się jej ceny jednostkowej, lecz notowania odnoszące się do 100 HUF. Właśnie dlatego na Węgrzech występują banknoty o nominałach niespotykanych w innych krajach, a korzystający z nich mogą się narazić na „zeropląs”.

O ile w Polsce dość rzadko możemy natrafić na banknot z najwyższym 500-złotowym nominałem, o tyle na Węgrzech zestaw banknotów zaczyna się od 500 forintów, by dojść aż do 20 000.

Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że forint, który nazwę zawdzięcza złotym monetom (fiorino) bitym we Florencji, wkrótce przestanie być najtańszą walutą w ofercie Cinkciarz.pl. I to wcale nie dlatego, że na Węgrzech szykuje się denominacja. Powodem ma być wejście do strefy euro. Jeżeli rzeczywiście tak się stanie, Węgry nie pożegnają się z wielowiekową tradycją. Forintami płacą bowiem ledwie od 1946 r. Przed zmianą byli narażeni na jeszcze większy zerowy zawrót głowy, operując biliardami pengö.

Kres forinta może także oznaczać, że złoty straci walutowego bratanka, bo chociaż jednostki monetarne Polski i Węgier różni wycena, to obie niemal bliźniaczo reagują na globalne trendy oraz bodźce zewnętrzne, z tego też względu analitycy finansowi często zestawiają je w parze.

Wszystkie waluty Cinkciarz.pl: https://cinkciarz.pl/wymiana-walut/kursy-walutConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here