Naga MarketsZdaniem analityków Bank of America Merrill Lynch (BofA ML) przed nami jedna z najciekawszych okazji tradingowych ostatnich miesięcy. Zapewnić ma ją funt szterling, który oczekuje istotnych wydarzeń politycznych i niesie na swoich plecach ryzyko ponad dziesięcioprocentowych spadków.


Ciężka droga przed funtem

„Funt szterling najpewniej będzie najciekawszą transakcją walutową w kolejnych kilku miesiącach” – powiedział w wywiadzie dla CNBC analityk BofA ML, Thanos Vamvakidis. Głównym powodem są rozmowy w sprawie Brexitu, które z dużą dawką prawdopodobieństwa mogą zakończyć się brakiem porozumienia pomiędzy UK i UE, fundując Brytyjczykom tak zwany hard-Brexit.

„Na początku przyszłego roku znajdziemy się w ekosystemie rynkowym, w którym UK dogadała się z Unią lub w takim, w którym do porozumienia nie doszło. Ten drugi scenariusz wywoła osłabienie GBP o 10% lub więcej” – dodaje Vamvakidis. „Nie sądzę, że żadna inna waluta może zaoferować taki potencjał zmienności w przeciągu najbliższych kwartałów”

UK ma opuścić Zjednoczoną Europę w marcu przyszłego roku, a jej oficjele twierdzą, że porozumienie musi zostać zawarte do października 2018, aby mogły zaakceptować je poszczególne kraje członkowskie. Pojawiają się jednak głosy ze strony obu obozów, że negocjacje idą zbyt powoli, aby do tego czasu udało się uzyskać jakikolwiek konsensus.

Już teraz wywołuje to niekorzystne zmiany kursowe GBP wobec USD, który osuwał się na jedenastomiesięczne dołki w efekcie obaw wyrażonych przez guberantora Banku Anglii, Marka Carneya i wypowiedzi brytyjskich polityków sugerujących, że szansa na uzyskanie porozumienia wynosi obecnie nie więcej niż 40%.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Wykres szterlinga sugeruje dalsze spadki?

Cena w ostatnich sesjach pokonała minima lipcowe i osunęła się do najniższych poziomów od niemal roku, przebijając jednocześnie 61,8% zniesienia trendu spadkowego rozpoczętego na dołkach z marca 2017 roku:

GBP/USD D1

Jeżeli prognozy analityków staną się prawdą i UK nie dogada się z Unią Europejską, wtedy przed popularnym kablem test kolejnych, istotnych wsparć – potencjalne z nich zaznaczono na powyższym wykresie.

Już rok temu na łamach Comparic.pl pojawił się wpis gościnny: „Dlaczego sprzedaję GBP/USD od 3 lat i nie mam zamiaru przestać”. Jego autor sugerował, że jedynym czynnikiem, który mógłby odwieść rynki od wyprzedaży szterlinga w długim terminie byłoby pokonanie połowy trendu spadkowego z lat 2014-2017. Szczyty z 2018 zatrzymały się jednak kilkaset pipsów niżej i niedźwiedzie wróciły do swojego kontrataku. Zawirowania polityczne mogą być dla nich jedynie dodatkowym paliwem do ponownego testu poziomów poniżej 1,20.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here