Naga MarketsFunt szterling na tle flagi brytyjskiejFunt spada najmocniej wśród głównych walut koszyka G8, przebijając dziś dwuletnie minimum w stosunku do dolara amerykańskiego, ponieważ obaj pretendenci do objęcia fotelu premiera Wielkiej Brytanii, Boris Johnson oraz Jeremy Hunt, zaostrzyli swoje postulaty renegocjacji umowy dotyczącej Brexitu.


Zobacz również: Wielka Brytania: Solidne dane z rynku pracy nie zrekompensują ryzyka Brexitu – ING

Hard Brexit albo brak Brexitu

Funt spadł do prawie rocznego minimum w stosunku do euro i jest najsłabszy od dwóch lat w stosunku do dolara, ponieważ możliwe renegocjacje z przedstawicielami Unii Europejskiej dotyczące Brexitu mogą okazać się bardziej wrogie niż zakładała dotychczasowa wycena rynkowa.

Względna siła walut w ostatnim tygodniu 16 7 19
Względna siła walut w ostatnim tygodniu. Funt pozostaje największym przegranym

Obaj kandydaci na przywódcę UK, Boris Johnson i Jeremy Hunt powiedzieli, że tak zwany plan ochronny („backstop plan”) w celu uniknięcia twardej granicy w Irlandii, uważany przez Brukselę za niezbędny warunek umowy, będzie musiał zostać zlikwidowany.

Funt rozpoczął rok silnym odreagowaniem, jednak ryzyko hard Brexitu sprawiło, że ponownie uległ długoterminowej deprecjacji osiągając najniższy poziom od dwóch lat w stosunku do dolara na początku tego miesiąca, odnotowując rekordowe straty tygodniowe w stosunku do euro, a także spadł w stosunku do franka szwajcarskiego do najniższego poziomu od sierpnia 2017 roku. Nowy premier UK zostanie wybrany w przyszłym tygodniu, a aktualna data Brexitu wypada pod koniec października.

kurs funta do dolara we wtorek na interwale dziennym 16 7 19
Kurs funta do dolara we wtorek na interwale tygodniowym osiąga dwuletnie minima

Słabość funta jest reakcją na słowa dwóch kandydatów na premiera, którzy sprzeciwiają się irlandzkiemu mechanizmowi zabezpieczającemu, co radykalnie zmniejsza szansę na zawarcie umowy handlowej w ramach Brexitu. Obecna sytuacja pozostawia tylko dwie opcje: hard Brexit lub brak Brexitu. Ponieważ zarówno Johnson, jak i Hunt dali jasno do zrozumienia, że ​​chcą Brexitu, szanse na hard Brexit znacznie wzrosły – powiedział Thu Lan Nguyen, strateg walutowy w Commerzbank AG.

W tym czasie rynki pieniężne zaczęły wyceniać 50-procentową szansę na obniżkę stóp procentowych Banku Anglii w 2019 r. z powodu ryzyka nieosiągnięcia porozumienia z przedstawicielami Unii Europejskiej, ponieważ polityka nadal przeważa nad lepszymi niż oczekiwano danymi z rynku pracy. Obligacje rządowe Wielkiej Brytanii (10Y) kontynuują wczorajszy impuls i spadają dziś o dwa punkty bazowe do 0,78%.

Obligacje WIelkiej Brytanii 10Y na interwale dziennym
Obligacje Wielkiej Brytanii 10Y na interwale dziennym

Kurs euro do dolara europa kontynentWedług europejskich urzędników, którzy przygotowują się do rozmów, spotkanie negocjatorów ws. Brexitu w zeszłym tygodniu było jednym z najtrudniejszych w ciągu ostatnich trzech lat. Prognozy wskazują, że negocjacje staną się jeszcze bardziej wrogie pod rządami kolejnego brytyjskiego premiera. Johnson i Hunt wydawali się znacznie zaostrzyć retorykę w ostatniej debacie w poniedziałek na temat irlandzkiej granicy. Obaj od dawna twierdzą, że chcą renegocjacji warunków, choć zeszłej nocy podkreślili, że nadal widzą miejsce na znalezienie kompromisu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here