Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) może zakończyć rok przy 1,38 USD, uważa MUFGOżywienie będzie prawdopodobnie wolniejsze dla gospodarki Wielkiej Brytanii (która już została poważnie dotknięta pandemią) niż w przypadku konkurencyjnych gospodarek europejskich, ze względu na dodatkowy opór ze strony Brexitu, zauważają analitycy MUFG w najnowszym raporcie makroekonomicznym. Według obecnych prognoz prognozowana dynamika PKB w UK ma znaleźć się w ogonie gospodarek europejskich, na czym ucierpi również kurs funta szterlinga.

  • Funt może się osłabiać w przypadku braku ugody handlowej pomiędzy UE i UK, jednak w stosunku do dolara efekt ten nie będzie aż tak bardzo widoczny w związku z ultraluźną polityką pieniężną Rezerwy Federalnej (Fed)
  • Analitycy MUFG na początku grudnia prognozowali, że para walutowa GBP/USD zakończy rok tuż pod poziomem 1,38 USD, jednak w pierwszym kwartale 2021 r. ma osuwać się do 1,33 USD
  • Opcja „no deal” ma odciąć około 2 punkty procentowe z ogólnej dynamiki PKB Wielkiej Brytanii w 2021 r., gdzie MUFG obecnie zakłada odbicie o 5,2% rok do roku

UK w obliczu wolniejszej odbudowy gospodarczej niż reszta Europy

MUFG jest zdania, że największe europejskie gospodarki – w tym Francja i Niemcy – będą powolnie wracać do pełnej wydajności gospodarczej w obliczu napędzanej lockdownami recesji, która mocno ograniczyła produktywność kapitałową. Może minąć kilka lat zanim wyniki PKB w strefie euro wrócą na ścieżkę aprecjacji sprzed pandemii. W przypadku UK, w związku z niepewnością dotyczącą Brexitu, odbudowa ma być jeszcze wolniejsza.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pomimo ostatnich szumów medialnych, nadal oceniamy, że ugoda handlowa jest bardziej prawdopodobna niż nie. Jednak stosunki Wielkiej Brytanii z jej największym partnerem handlowym ulegną w 2021 r. drastycznej zmianie niezależnie od ostatecznego scenariusza. Początkowo będzie to prawdopodobnie oznaczać znaczne zakłócenia na granicach (podejrzewamy, że plany awaryjne i unikanie tranzytu przez kanał bezpośrednio po zakończeniu okresu przejściowego pomogą ograniczyć szok). Pojawi się również utrzymujący się opór związany z większymi tarciami handlowymi po wprowadzeniu barier pozataryfowych w handlu, nawet w przypadku zawarcia umowy – komentował zespół MUFG.

Dynamika PKB UK w 2021 roku spadnie o ponad 5% w stosunku do wyników z 2019 r., znajdując się w ogonie Europy. Uważa MUFG

W przypadku “braku porozumienia” negatywny wpływ na gospodarkę uległby zwiększeniu z powodu takich czynników, jak taryfy celne na granicach UE (w tym 10% w przypadku samochodów osobowych), słabszy kurs funta, wyższe bezrobocie i zmniejszone inwestycje zagraniczne. Przedłużająca się niepewność – jakaś forma umowy handlowej bez wątpienia zostałaby w końcu osiągnięta, ale czas jej zawarcia byłby niejasny – spowodowałaby długotrwałe osłabienie inwestycji – kontynuowali analitycy MUFG.

Po słabym 2020 roku odbicie PKB w 2021 mogłoby osiągnąć dynamikę ponad 5% rok do roku, jeżeli jednak UK nie zawrze porozumienia z UE, wtedy MUFG ścina swoją prognozę o około 2 punkty procentowe, zakładając jednocześnie gorszą wycenę funta szterlinga.

Ogólnie rzecz biorąc, uważamy, że „no deal” zmniejszyłby wzrost PKB Wielkiej Brytanii o około 2 punkty procentowe w przyszłym roku (nasz poziom bazowy przy opcji „deal” wynosi 5,2%) – podsumował swoje prognozy MUFG.

To także może Cię zainteresować: Brexit i lockdown niestraszny Londynowi. City z największą wartością IPO w całej Europie

Kurs funta zakończy rok wysoko, następnie spadnie na początku 2021 r.

Analitycy MUFG na początku grudnia prezentowali swoje zaktualizowane prognozy dla pary walutowej GBP/USD przed końcem roku i podawali, że kurs funta przetestuje poziom 1,3790. Również wysokie projekcje w ostatnim czasie prezentował jedynie SEB, który uważa, że kabel zakończy 2020 w okolicach 1,37. Nowsze prognozy między innymi ABN oraz HSBC są zdecydowanie bardziej ostrożnośiowe i oscylują w okolicach 1,34.

Pomimo wysokiej projekcji dla GBP/USD w ostatnich tygodniach roku, MUFG jednocześnie zakłada mocniejszy spadek wartości GBP/USD w pierwszym kwartale 2021, który brytyjska waluta miałaby zakończyć w okolicach 1,33.

MUFG ponownie stoi w opozycji do większości prognoz innych dużych instytucji, które w okresie od stycznia do marca przyszłego roku zakładają raczej podbicie ceny GBP/USD, nawet w okolice 1,38 (SEB).

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here