Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) wzrośnie do 1,48 dol. Poziomy sprzed Brexitu na celowniku CitiKurs funta brytyjskiego pomimo pandemii oraz niepewności wywołanej okresem przejściowym Brexitu rósł w 2020 do dolara amerykańskiego o ponad 3%, a na początku bieżącego roku zyskuje kolejne 2,3%. W efekcie, GBP jest jedną z najsilniejszych walut w stosunku do dolara w grupie G10 i zdaniem analityków Citi jest jedynie kwestią czasu, kiedy para walutowa GBP/USD pokona poziom 1,40. Długoterminowe prognozy sugerują natomiast dalszą aprecjację popularnego „kabla”

  • W tym tygodniu aż 4 duże banki inwestycyjne, UniCredit, Westpac, BMO i Citi, zaktualizowały swoje prognozy dla pary walutowej GBP/USD
  • Według najbardziej ambitnych, kurs funta jeszcze w tym kwartale ma osiągnąć poziom 1,42 dol., a do końca 2022 r. wzrosnąć do 1,48 dol., czyli poziomów z połowy 2016 r.
  • Oznaczałoby to, że funt znalazłby się ponownie na poziomach sprzed referendum w sprawie Brexitu, po którym osuwał się o 20% do poziomu 1,18 dol, w przeciągu pół roku

Kurs funta zakończy 2021 r. w przedziale 1,39-1,47 dol. Różnica w projekcjach analityków

Chociaż cztery instytucje finansowe, które w tym tygodniu zaprezentowały swoje zaktualizowane prognozy dla wyceny funta szterlinga są zgodne co do wzrostów waluty na przestrzeni bieżącego i kolejnego roku, to prognozowany zakres tych wzrostów okazuje się być bardzo różny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najbardziej bycze nastawienie do kursu funta posiada niezaprzeczalnie Citi, który jeszcze w tym kwartale liczy na dojście do poziomu 1,42 dol. UniCredit, Westpac i BMO pozostają nastawione bardziej ostrożnościowe i celują w przedział 1,37-1,38.

Jeżeli chodzi natomiast o końcówkę 2021 to Westpac i BMO zakładają osiągnięcie kursu 1,39 dol. UniCredit podnosi swoją wycenę do 1,41 dol., a Citi liczy na osiągnięcie poziomu 1,47 dol. Pod koniec 2022 prognozy wszystkich wspomnianych banków zakładają już natomiast wzrost powyżej ważnego obecnie oporu 1,40. Westpac i BMO mówi o 1,41 dol., UniCredit o 1,45 dol., a Citi o 1,48 dol.

Kurs funta, prognozy dużych instytucji na rok bieżący i rok przyszły

Co o parze walutowej GBP/USD w krótkim terminie sądzą duże banki?

– Po oddaleniu ryzyka twardego Brexitu i wprowadzeniu szybkiego procesu szczepienia w Wielkiej Brytanii, dynamika notowań GBP powinna ulec zmianie, a waluta będzie teraz częściej doświadczać okazji do przełamania przeceny w porównaniu do wcześniejszego przełamania niedowartościowania związanego z Brexitem – twierdzą analitycy ING.

Jednak patrząc na fakt, że Wielka Brytania może chcieć ostrożniej wychodzić z obecnego lockdownu, a na froncie walutowym kurs euro pozostaje nieco niedowartościowany w stosunku do szterlinga, nie można wykluczyć ryzyka spowolnienia aprecjacji.

– Jednakże, biorąc pod uwagę stosunkowo szybką korektę GBP w górę w ostatnich tygodniach (funt szterling jest drugą najlepiej zachowującą się walutą G10 w tym roku) oraz fakt, że EUR/GBP jest obecnie notowany w obszarze niedowartościowania sugeruje to, że tempo aprecjacji GBP powinno się zmniejszyć – dodaje zespół instytucji.

Funt znajduje się zaledwie o włos od testu poziomu 1,40 dol., najwyższego od pierwszej połowy 2018 roku. Źródło: Tradingview.com

Z drugiej strony Westpac wskazuje uwagę na fakt, że w Europie cały czas brakuje zaufania co do szans na odbicie gospodarcze w drugim kwartale bieżącego roku. W efekcie, kurs funta powinien w średnim terminie poruszać się w zakresie obecnej konsolidacji:

– To, jak zaufanie przedsiębiorców zmieni się po ogłoszeniu informacji o znoszeniu lockdownu i kontynuacji skutecznego wdrażania szczepień, będzie miało decydujące znaczenie dla określenia, czy może wystąpić przedwczesny impuls do wybicia się GBP ponad obecny zakres 1,3750-1,4000 – podsumowuje Westpac.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ropa notowania | sp500 indeks | bitcoin giełda wykres | euro usd | kursy kryptowalut prognozy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here