Naga MarketsFunt ma rosnąć w kierunku 1,50 USD. GBP/USD wróci na poziomy sprzed 4 lat?Funt wygląda tanio w relacji do euro, gdyż ryzyko Brexitu zanika, a tempo szczepień daje nadzieję na ponowne otwarcie gospodarki w drugim kwartale 2021 roku, piszą we wtorkowym komentarzu analitycy ING. Podnoszą jednocześnie swoje prognozy dla kursu funta szterlinga w stosunku do euro oraz dolara amerykańskiego.

  • Zdaniem ING kurs funta może wzrosnąć nawet do poziomu 1,50 USD jeszcze w tym roku, natomiast euro ma osuwać się w kierunku 0,85 GBP
  • Na rynku euro widać walkę z ważnymi wsparciami: EUR/USD pozostaje przy 1,20, natomiast EUR/PLN przy 4,50 zł
  • Najsłabszą walutą przestrzeni G10 FX jest dolar australijski w związku z najnowszymi zmianami polityki pieniężnej Banku Australii

Dolar amerykanki: Rynki stabilizują się po zmienności wywołanej przez inwestorów detalicznych

Aktywa ryzykowne stabilizują się po zeszłotygodniowej zmienności wywołanej przez inwestorów detalicznych, przy czym akcje odbijają, a 10-letnie obligacje skarbu państwa utrzymują rentowność powyżej 1,00%. Pomimo wydarzeń z ubiegłego tygodnia, perspektywy makro nie uległy zdaniem istotnej zmianie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Choć w II kwartale może nie dojść do ściśle zsynchronizowanego ożywienia, powinno ono w końcu nastąpić, ponieważ główne gospodarki prawdopodobnie odbiją się po ciężkich miesiącach zimowych. W sytuacji, gdy Rezerwa Federalna pozostaje ostrożna i trzyma się swoich założeń dotyczących celu inflacyjnego, aktywa ryzykowne powinny zyskać, a kurs dolara powinien ponownie rozpocząć trend deprecjacji.

– W miarę zbliżania się do II kwartału, okresy umocnienia USD powinny być postrzegane jako okazja do zawierania transakcji krótkich, szczególnie w stosunku do cyklicznych instrumentów walutowych – twierdzi ING.

Kurs euro: Zbyt blisko wsparcia 1,2050 na EUR/USD

EUR/USD znajduje się tuż powyżej wsparcia na poziomie 1,2050, które utrzymywało się przez cały styczeń. Wraz z poprawą nastrojów w zakresie ryzyka wczoraj i w nocy, poziom wsparcia powinien się dziś utrzymać.

Para walutowa EUR/PLN testowała z kolei poziom 4,50, od którego mocniej odbijała, we wtorek jednak znowu zbliża się do jego testu. Chociaż bank centralny na razie nie uaktywnił się na rynku, to z pewnością wykorzysta posiedzenie z tego tygodnia, aby zainterweniować słowne na rynku złotego.

ING podnosi swoje prognozy dla funta. EUR/GBP i GBP/USD z aktualizacją prognoz

– (…) podnosimy naszą prognozę dla GBP do 0,85 dla EUR/GBP na koniec 2021 i 0,82 na koniec 2022. Gdy ryzyko Brexitu nie będzie już wisiało nad rynkami, utrzymujące się w ostatnich latach niedowartościowanie GBP powinno zacząć się rozwiewać. Szacujemy, że GBP jest obecnie notowany z 7% dyskontem do EUR w oparciu o nasz średnioterminowy model wartości godziwej BEER – pisze ING.

Szybsze tempo szczepień w Wielkiej Brytanii, możliwość silniejszego ożywienia w 2Q21 i mniej gołębi Bank Anglii (vs. Europejski Bank Centralny) powinny sprzyjać GBP vs. EUR.

Jeśli chodzi o GBP/USD, jego zyski powinny być jeszcze bardziej wyraźne, ponieważ para ta będzie również korzystać z rosnącego EUR/USD – GBP/USD powinien naruszyć 1,50 w tym roku. Choć nadal istnieją ryzyka (negatywne nagłówki wokół szkockiego referendum niepodległościowego; ciągłe ryzyko ceł w przypadku, gdyby rząd brytyjski zdecydował się odejść od przepisów prawa pracy UE), powinny one jedynie spowolnić, a nie odwrócić zwyżkę funta szterlinga.

Notowania EUR/GBP (lewa skala) i GBP/USD (prawa skala). Źródło: Tradingview.com

AUD mocno w dół we wtorek po decyzji RBA

Dolar australijski pozostaje w tyle za swoimi walutowymi konkurentami po tym, jak Bank Rezerw Australii rozszerzył program luzowania ilościowego o dodatkowe 100 mld AUD. Chociaż nie jest to pozytywne dla AUD w krótkim terminie, to ING utrzymuje konstruktywną perspektywę dla AUD/USD w tym roku.

AUD powinien skorzystać na globalnym ożywieniu gospodarczym począwszy od II kw., a fakt, że RBA kontynuuje QE nie wyróżnia go w przestrzeni G10 FX (gdzie Rezerwa Federalna, EBC czy Riksbank również angażują się w skup aktywów).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda prognozy | notowania kryptowaluty | komentarz po sesji | blik co to znaczy | ranking kryptowalut |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here