Naga MarketsKurs funta wzrósł dziś przed południem powyżej 1,34 USD, co jest najwyższym poziomem od początku września i jednym z najwyższych od maja 2018 roku. Licząc od drugiej połowy września br. wzrósł on w relacji do dolara amerykańskie już o 6,05 proc. a od marcowych dołków o 17,79 proc. Część ekspertów uważa jednak, że biorąc pod uwagę straty ekonomiczne spowodowane pandemią, funt jest już zbyt silny i jego dalsza aprecjacja stoi pod ogromnym znakiem zapytania.

  • Kurs funta wzrósł powyżej 1,34 USD
  • GBP/USD najwyżej od początku września
  • Zdaniem ekonomistów, kurs funta jest już zbyt silny i może spaść do 1,30 USD

Kurs funta powyżej 1,34 USD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że wskutek ostatnich wzrostów, kurs funta wybił powyżej technicznego oporu w okolicy 1,34 USD. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej aprecjacji GBP.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zapraszamy na bezpłatny webinar: 7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną 

GBPUSD Daily

Funt jest zbyt silny

Ekonomiści zwracają jednak uwagę, że funt może mieć najlepsze dni już za sobą, i to nawet jeśli Wielka Brytania i Unia Europejska podpiszą umowę handlową.

Względny koszt zabezpieczenia przed słabszym funtem szterlingiem na koniec roku jest obecnie najwyższy od kwietnia. Ponadto, z danych amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca, fundusze hedgingowe i inne fundusze lewarowane zwiększyły swoje swoje krótkie pozycje w stosunku do waluty.

Kurs funta spadnie do 1,30 USD

Część ekspertw zwraca uwagę, że perspektywy gospodarcze dla Wielkiej Brytanii wydają się ponure. Zdaniem TD Securities, szkody, jakie koronaawirus nadal wyrządza brytyjskiej gospodarce – która jest bardziej podatna na zagrożenia teraz, gdy okres przejściowy z UE dobiega końca – szkodzą perspektywom funta. JPMorgan Chase & Co. szacuje, że po zawarciu umowy handlowej z Unią Europejską, kurs funta osunie się do 1,30 USD.

– Optymizm wokół samego Brexitu jest w pełni wyceniony i trochę zbyt duży w stosunku do tego, dokąd będziemy zmierzać w ciągu najbliższych kilku tygodni – powiedział Mark McCormick, szef strategii walutowej w TD Securities. Jego zdaniem, kurs funta osłabi się w przypadku podpisania porozumienia z UE.

Pandemia nie tylko skierowała Wielką Brytanię na drogę najgłębszej zapaści gospodarczej od czasu Wielkiej Zimy w 1709 r., kiedy to Europa dosłownie zamarzła, ale także szacuje się, że spadek produkcji może być trwały.

Zdaniem ekonomistów z Office for Budget Responsibility, nawet gdyby Wielka Brytania zawarła umowę o wolnym handlu z UE, w dłuższej perspektywie jej PKB skurczy się o 4 proc. w porównaniu z sytuacją, w jakiej znalazłaby się brytyjska gospodarka, gdyby Brexitu nie było wcale. Brak porozumienia może oznaczać natomiast przyjęcie zasad Światowej Organizacji Handlu, co z kolei może przełożyć się spadek PKB o kolejne 1,5 proc.

McCormick uważa, że Brexit nie jest korzystny dla gospodarki, która nie poradziła sobie dobrze z pandemią.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZłoto pokonuje poziom 1840 USD. W listopadzie środki odpłynęły z funduszy złota
Następny artykułDolar w defensywie. Funt i euro pod presją hard Brexitu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here