Boris Johnson i Ursula von der Leyen spotykają się w środę podczas kolacji w Brukseli, aby spróbować odnowić nadzieje na zawarcie umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE. Jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumienia, kurs funta będzie nadal narażony na negatywne skutki Brexitu w wersji „twardej”. Analitycy ING dokonują przeglądy najważniejszych wydarzeń środowej sesji.
- Kurs dolara spada w obliczu planów wdrożenia pakietu fiskalnego w USA o wartości ponad 900 mld USD
- Funt szterling czeka na wieczorne spotkanie na szczycie pomiędzy UK i UE
- Notowania dolara kanadyjskiego może spotkać większa zmienność w związku z popołudniową decyzją Banku kanady w sprawie stóp procentowych
Kurs dolara ponownie traci. Tym razem powodem rozmowy o stymulacji fiskalnej
Inwestorzy mają nadzieję, że bodziec fiskalny nadal będzie oferował wsparcie dla ryzykownych aktywów, ale waluty grupy G10 wykazują obecnie bardzo ograniczoną zmienność, prawdopodobnie czekając na pracowitą drugą połowę tygodnia, kiedy będziemy mogli zobaczyć wiadomości na temat umowy brextiowej, szczytu UE i posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.
Te artykuły również Cię zainteresują
– Dziś w Stanach Zjednoczonych wszyscy będą się przyglądać dalszemu rozwojowi dwustronnych rozmów na temat bodźców fiskalnych. Sekretarz skarbu, Steven Mnuchin, przedstawił Nancy Pelosi propozycję o wartości 916 miliardów dolarów, ale chłodna reakcja strony demokratycznej sugeruje, że potrzeba więcej rozmów – pisał w środę zespół ING.
Mimo to proaktywność wykazana przez zainteresowane strony okazuje się wystarczająca, aby utrzymać rynki na wysokim poziomie, co powinno ograniczyć zdolność kursu dolara do odbudowy pozycji. W kalendarzu amerykańskim nie ma dziś żadnych danych wartych podkreślenia.
– Kurs EUR/USD konsoliduje powyżej poziomu 1,2100 i może utrzymać swoje stanowisko przed czwartkiem pełnym wydarzeń, chyba że pewne istotne zmiany w rozmowach brexitowych przełożą się na euro, wrażliwe ostatnio na ruchy funta – dodawał zespół ING.
Kurs funta czeka na spotkanie Johnson vs von der Leyen
Dziś Boris Johnson i Ursula von der Leyen spotkają się podczas kolacji w Brukseli, aby spróbować odnowić nadzieje na zawarcie umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią, po tym jak w ostatnich uwagach urzędników z obu stron podkreślono utrzymujące się rozbieżności w niektórych kluczowych kwestiach (przede wszystkim w kwestii równych szans).
Decyzja rządu brytyjskiego o wycofaniu wczorajszych klauzul z ustawy o rynku wewnętrznym została jednak uznana za pozytywną zmianę. Trudno jest ocenić, w jakim stopniu ostatnie negatywne uwagi są częścią taktyki negocjacyjnej lub rzeczywiście wskazują na powiększanie się przepaści między obiema stronami.
Oczywiste jest, że nie ma już czasu na dalsze rozmowy, a rynki będą prawdopodobnie potrzebowały dzisiaj z Brukseli pewnych pozytywnych wiadomości, aby utrzymać swoje optymistyczne stanowisko w sprawie umowy. Kurs funta pozostaje bardzo wrażliwy na negatywne wiadomości, jeśli perspektywa nie zawarcia umowy stanie się jeszcze bardziej realistyczna.
Zobacz również: WIG20 zyskuje na początku środowej sesji 1,3%. Lotos zyskuje aż 7,4%!
Kurs dolara kanadyjskiego vs kolejne spotkanie BoC, które minie bez echa?
Od czasu posiedzenia Banku Kanady, które odbyło się 5 listopada, Kanada odnotowała znaczny wzrost zatrudnienia i oznaki ożywienia inflacji, które zrekompensowały dość ponure wartości PKB we wrześniu. Ropa naftowa wzrosła o około 20%, a w największych gospodarkach zaczęły się pojawiać nadzieje na koniec pandemii w związku z pojawieniem się szczepionki.
– Oznacza to, że Rada Konsultacyjna ds. Gospodarczych nie ma żadnego konkretnego powodu do dodania bodźca polityki pieniężnej w najbliższej przyszłości i oczekujemy, że Bank utrzyma stopy procentowe i inne narzędzia polityczne na niezmienionym poziomie. Ogólnie rzecz biorąc, pozytywny rozwój sytuacji może uzasadniać bardziej jastrzębią retorykę, ale uważamy, że gubernator Tiff Macklem będzie nadal ostrożny i w razie potrzeby zostawi otwarte drzwi dla luzowania – podsumował ING.
Zdaniem banku wpływ posiedzenia na CAD będzie ograniczony i krótkotrwały, a walutę nadal napędzać będzie kurs ropy i czynniki zewnętrzne.
Autor poleca również:
- Sekretarz Skarbu USA przedstawił pakiet pomocowy wart 916 mld USD
- EUR/USD ponownie wybija poziom 1,21. Kurs euro rośnie w środę
- Robinhood traci traderów na rzecz chińskiego konkurenta Webull