Naga MarketsFunt i dolar w oczekiwaniu na decyzje banków centralnychO ile w Stanach Zjednoczonych wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej zdawały się zaskakiwać pozytywnie, co mogło przełożyć się na umocnienie USD, to te same dane dziś z Wielkiej Brytanii przyczyniły się do negatywnego zaskoczenia. Mogą ważyć się zatem losy funta brytyjskiego oraz tempa podwyżek stóp procentowych.

Funt może stracić po przedstawieniu danych z Wielkiej Brytanii

Funt brytyjski był notowany w piątkowy poranek w rejonie 1,38 USD, co zdaje się być najniższym poziomem od ponad tygodnia, po tym, jak dane ekonomiczne pokazały, że sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie spadła w sierpniu czwarty miesiąc z rzędu. W ujęciu m/m wartość sprzedanych towarów była o 0,9 proc. mniejsza, podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 0,5 proc.Tymczasem inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła bardziej niż oczekiwano, osiągając prawie dziewięcioletni poziom, co na nowo rozbudziło obawy o szybsze niż wcześniej zakładano zacieśnienie polityki przez Bank Anglii.

Na rynku podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii z obecnych 0,1 proc. do 0,5 proc. jest wyceniana na listopad 2022 r. wobec wcześniejszych szacunków wzrostu do tego poziomu w grudniu 2022 r. Pierwsza podwyżka o 0,15 pkt. proc. jest wyceniana przez rynek na marzec 2022, a kolejna na maj 2022. Tymczasem ekonomiści Goldman Sachs oczekują, że BOE podniesie stopę procentową o 15 pb w maju, a następnie będzie podnosił ją o 25 pb co dwa kwartały.

Cykl zacieśniania polityki pieniężnej doprowadzi stopę do poziomu 0,5 proc. w czwartym kwartale 2022 r., do 0,75 proc. w drugim kwartale 2023 r. i do 1 proc. w czwartym kwartale 2023 r. Goldman Sachs w swojej notce pisze, że wzrost płac jest silny, a presja inflacyjna wzmacnia się bardziej niż oczekiwano. Ponadto, komentarze członków MPC w połączeniu z nową nominacją głównego ekonomisty sugerują zdanie większości komitetu, że minimalne warunki do rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej zostały spełnione — podaje GS cytowany przez agencję Bloomberg.

Tym samym uwaga inwestorów przesuwa się na przyszłotygodniowe posiedzenie Banku Anglii, na którym decydenci mogą dać sygnał, kiedy bank centralny zacieśni swoją politykę.

Jednak nim w przyszły czwartek pojawi się decyzja Banku Anglii, w środę poznamy decyzję Fed w sprawie stóp procentowych i skupu obligacji. Zostaną także zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne FOMC. Inwestorzy analizują ostatnie dane gospodarcze i czekają na dalsze szczegóły dotyczące tego, kiedy Fed zacznie ograniczać bodźce monetarne i redukować program skupu aktywów wart 120 mld USD miesięcznie.

Ostatnie dane ekonomiczne pokazały mieszany scenariusz: sprzedaż detaliczna w zeszłym miesiącu nieoczekiwanie wzrosła, a inflacja spowolniła, ale pozostała na wysokim poziomie, co wydaje się budzić wątpliwości, czy presja inflacyjna jest przejściowa, ponieważ utrzymują się problemy z łańcuchem dostaw i niedobory surowców. Ponadto, ostatni raport z rynku pracy rozczarował, a produkcja przemysłowa spowolniła.

invest

Posiedzenie FOMC w przyszłym tygodniu i konferencja prasowa prezesa Powella będą w centrum uwagi, gdyż inwestorzy oczekują przedstawienia harmonogramu taperingu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs liry tureckiej kantor | gpw pzu | oncoarendi gpw | kurs akcji amica | notowania ropy wti | biomedlub | złotówka |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here